logo yeni

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANMAYAN İNSAN KAYNAKLARI YÖNETMELİĞİ YARGIYA TAKILDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

adalet6Türk İmar-Sen tarafından İller Bankası Yönetim Kurulu Kararı ile yayınlanan İnsan Kaynakları Yönetmeliğinin, Resmi  Gazete’de yayınlanmaması nedeniyle Anayasa’ya aykırı olduğu iddiasıyla iptali için Danıştay’a dava açılmıştı.

Davayı görüşen Danıştay 12. Dairesi verdiği kararla söz konusu yönetmeliğin iptaline hükmetti.  Böylece İller Bankası Yönetim Kurulunun çıkardığı ilk yönetmelik iptal edilmiş oldu.

Danıştay kararında 3011 sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanacak Olan Yönetmelikler Hakkında Kanuna da atıfta bulunularak, “ Bir kamu Kurumu olan İller bankasının kamu tüzel kişiliğini haiz olması, ülke çapında 18 bölge müdürlüğü şeklinde örgütlenmiş olması karşısında, kamu personeline ait genel hükümleri kapsayan dava konusu yönetmeliğinin Resmi Gazetede Yayınlanacak Olan Yönetmelikler Hakkında Kanun uyarınca resmi gazetede yayınlanması gereken yönetmeliklerden olduğu açıktır” denildi.

Kararda İller bankasının da Merkez bankası gibi bir kamu kuruluşu olduğuna dikkat çekilerek “Nitekim Benzer Statüdeki T.C Merkez Bankası ile ilgili bir davada da Danıştay İdari Kurulu’nun verdiği karar bu yöndedir” denildi.

Kararda bu nedenlerden dolayı söz konusu yönetmeliğinin hükümlerinin hukuka uyarlılığının bulunmadığına dikkat çekilerek söz konusu hükümlerin yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.

Danıştay kararı ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak “ Kamu kurumlarının yönetmelikleri  Resmi Gazetede yayınlanması gerektiğini ve İller Bankasının da bir kamu kurumu olduğuna Danıştay kararı ile bir kez daha dikkat çekilmiştir.  Kamu Kuruluşunun niteliklerine uygun bir şekilde mevzuatın düzenlenmesi gerekir. Danıştay’da kazandığımız bu dava bizim haklılığımızı göstermiştir” dedi.

pdf iconKarar örneği

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.