logo yeni

DİN GÖREVLİLERİNİN SIKINTILARI NELER?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

“Eşit İşe Eşit Ücret” politikası adı altında, 02 Kasım 2011 tarih ve 28103 sayılı Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanarak 01 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamu çalışanlarının maaş, ek ödeme, kira, çocuk yardımları ve tazminatlarla ilgili düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan bu düzenleme, öngörülen iyileştirmeler bir tarafa, eşitsizlik ve çalışma barışını bozan bir durumu ortaya çıkarmıştır.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 99’ uncu maddesinde, memurların haftalık çalışma süresi 40 saat ve cumartesi, pazar günleri de tatil olarak belirlenmiştir. Ayrıca, 633 Sayılı Kanunun 12. maddesinde değişiklik yapan 6002 sayılı Kanunun 11. maddesinin son paragrafında “Vaiz, imam-hatip, müezzin-kayyım ve Kuran kursu öğreticilerinin çalışma, usul ve esasları ile imam-hatipler ve müezzin-kayyımların haftalık iznine ve bayram tatillerinde izin kullanmalarına ilişkin hususlar Yönetmelikle düzenlenir” hükümleri yer almaktadır.

Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili maddesinde, tüm kamu çalışanlarının haftalık çalışma süresi 40 saat ile sınırlandırılırken, cumartesi ve pazar günlerinin tatil olacağı bildirilmiştir. Ancak kamuda ibadet yerlerinde çalışan personel, haftanın altı (6) günü görev yapmak zorundadır. İbadet yerlerinde çalışan imam-hatipler ile müezzin-kayyımlar bu altı (6) gün boyunca, sabah 05:00’da göreve başlayıp, akşam 23:00’da görevden ayrılmaktadır.

Bu durum sadece görev yapanların değil, ailelerinin de sosyal hayatlarını sınırlandıran koşullardır. Her ne kadar kamuoyunda, imam-hatipler ile müezzin-kayyımların, namaz vakitleri dışında görev yapmadıkları görüşü hakim olsa da, halkın beklentileri bu durumun önüne geçmektedir. İmam-hatipler, müezzin-kayyımlar, pek çok sosyal olayda, halkın, yanında olması beklenen kişilerdir. Ölümlerde, dini bayramlarda, anma günlerinde düzenlenen dini törenlerde başta imamlar olmak üzere din adamları, halkın yanında görmek istediği kamu görevlileridir. Bunlara ek olarak, sürekli okuyup, çalışarak kendilerini yeterli kılma sorumlulukları vardır. Ayrıca devletin tek görevlisi olarak köylerde görev yapan imam-hatipler ile müezzin-kayyımlar, buralarda her türlü sosyal hizmeti de sunmaktadır.

Bunun yanı sıra yukarıda belirtildiği üzere, 633 Sayılı Kanunun 12. Maddesinde değişiklik yapan 6002 sayılı Kanunun 11 inci maddesinin son paragrafında “Vaiz, imam-hatip, müezzin-kayyım ve Kuran kursu öğreticilerinin çalışma, usul ve esasları ile imam-hatipler ve müezzin-kayyımların haftalık iznine ve bayram tatillerinde izin kullanmalarına ilişkin hususlar Yönetmelikle düzenlenir” hükümleri yer almaktadır. Ancak şu güne kadar, ilgili yönetmelik Başbakanlık tarafından yayınlanmış değildir.

Başbakanlık bu yönetmeliği yayınlamadığı gibi, Diyanet İşleri Başkanlığı, 05 Mart 2013 tarihli ve 75718882-216-0514 sayılı genelge ile camilerin açık kalma süresini uzatmıştır.

Bu genelge ile imam-hatipler ve müezzin-kayyımların ibadet yerlerindeki çalışma süresi günlük 15 saatin üzerine çıkmıştır. Süre yaz aylarında 18 saate kadar çıkabilmektedir. Bu durum çalışanlar için angaryadır.

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı, Din Hizmetleri Sınıfı’nda yer alan imam-hatipler ile müezzin-kayyımların bu durum nedeniyle ibadet yerleri yerine, idari bürolarda görev almaya çalışmalarına neden olmaktadır. Farklı koşullarda çalışıp aynı ücreti almak, Din Hizmet Sınıfı arasında iş barışını zedeleyici bir durumdur.

Haftalık çalışma süresi dışında hafta sonu tatillerinde ve diğer resmi tatil olarak çalışma durumunda olan din görevlilerinin, çalışma koşulları her geçen gün kötüleşmektedir.

Bu sebepler dolayısıyla din görevlilerinin Din Hizmetleri Sınıfı’nda olup ibadet yerlerinde görev yapanların çalışma koşullarının araştırılarak alınacak, tedbirlerin belirlenmesi için Meclis Araştırması açılması talebi İstanbul milletvekili İhsan ÖZKEŞ ve arkadaşlarının imzasıyla Meclis'e taşındı.

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.