logo yeni

SİVİL SAVUNMA UZMANLARI UNUTULDU

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Kamu kurum ve kuruluşlarında var olan savunma sekreterliği ve savunma uzmanlığı kapatılarak yerlerini sivil savunma uzmanlarına bırakmıştı. Ancak sivil savunma uzmanları bu süreçten sonra sayılarının azlığı sebebiyle olsa gerek görmezden gelinen ve ihmal edilen bir kadro halini aldılar.

Kütahya milletvekili Prof.Dr. Alim IŞIK sivil savunma uzmanlarının ihmal edilmişliklerini ve 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile uğradıkları haksızlıkları Meclis gündemine taşıdı.

Işık soru önergesinde halen kamu kurum ve kuruluşlarında Sivil Savunma Uzmanı olarak görev yapan personelin, görevde yükselme sınavıyla bu unvanı almış olmalarına rağmen 666 sayılı KHK ile eşdeğer görevde bulunan diğer uzmanlara göre özlük ve mali haklar açısından geride bırakıldıklarını belirterek Başbakan Yardımcısı Beşir ATALAY tarafından yanıtlanması talebiyle şu soruları yöneltti;

1. Halen kamu kurum ve kuruluşlarında sivil savunma uzmanı olarak görev yapan kaç personel bulunmaktadır? Anılan personelin kurum ve kuruluşlara göre dağılımı nasıldır?

2. Anılan personel ile eşdeğer görevde bulunan diğer uzmanların özlük ve mali hakları arasında ciddi farkların oluşturulduğu iddiaları doğru mudur?

3. Halen aynı derece ve kademede bulunan bir sivil savunma uzmanı ile diğer uzmanların net maaşları nasıldır? Varsa, bu farklılığın sebebi nedir?

4. Sivil savunma uzmanlarının kariyer uzmanları statüsüne dâhil edilmediği ve kurum veya kuruluşlarda çalışan sivil savunma uzmanlarının aynı kurum kuruluşlardaki şeflerden ve memurlardan daha düşük maaş aldıkları iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu ayrımcılığın ve farklılığın sebepleri nelerdir?

5.Kamu kurum ve kuruluşlarındaki savunma sekreterliği ve savunma uzmanlığı kapatılarak görevlerinin sivil savunma uzmanlarına bırakıldığı ve iş derecede artırıldığı halde anılan personelin Özlük ve mali haklarının düzeltilmemesinin gerekçesi nedir?

6. Sivil savunma uzmanı olarak görev yapan kamu personelinin Özlük, mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesine yönelik bir çalışmanız var mıdır? Varsa çalışma ne aşamadadır? Çalışmanın içeriği ve uygulama planı nasıldır?

7. Yoksa bu konuda AFAD tarafından bir çalışma yapılarak anılan personelin mağduriyetlerinin giderilmesi sağlanabilir mi?

8. Hükümetinizin konuya ilişkin görüşü ve 2013 yılı programı nasıldır?

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.