logo yeni

RADYASYONA MARUZ KALANLAR İÇİN İPTAL GİRİŞİMİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Türk Tabipler Birliği, sağlık çalışanlarını işten kaynaklanan sağlık sorularından bütünüyle koruyacak çalışma ortamının sağlanması için harekete geçti.

Bu girişim ile İyonlaştırıcı radyasyona, toplum üyesi kişiler için belirlenmiş dozların üzerinde maruz kalma olasılığı bulunan bütün iş ve işlemlerde çalışan hekimlerin ve sağlık çalışanlarının çalışma sürelerinin arttırılmasını önüne geçmek amaçlanıyor.

17/01/2013 tarih ve 400/415 sayı ile Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Kamu Hastane Birliklerine ‘Radyoloji uzmanları” konulu genel bir yazı göndermişti.

Yazıda özetle  “Denetimli alanlarda çalışanlar ile iyonlaştırıcı radyasyon kaynaklarıyla sürekli ve fiilen çalışanların” bu alanda tanınan azami haftalık 35 saatlik çalışma süresi ve şua izninden yararlanabilecekleri savunulurken, yazıda tanımlanan biçimde çalışmayanlara ise fazla çalışma, nöbet gibi bütün uzatılmış çalışma yöntemlerinin uygulanabileceği örtülü olarak belirtilerek sağlık kuruluşlarının uygulamaya esas tespitleri yapmaları istenmişti.

Söz konusu yazı üzerine kimi sağlık kuruluşlarında radyoloji ve nükleer tıp, radyasyon onkolojisi gibi iyonizan radyasyonunun tanı ve tedavi amacıyla kullanıldığı tüm hekimler yönünden denetimli alanlarda ve fiilen radyasyon kaynakları ile çalışmadıkları ve radyasyon görevlisi sayılmayacakları gerekçesi ile nöbet ve fazla çalıştırma uygulamaları başlatılmıştı.  

Türk Tabipleri Birliği, bu uygulamanın getireceği zararlı etkilerin önüne geçebilmek amacıyla Kamu Hastaneleri Kurumunun genelgesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için yargıya başvurduğunu bildirdi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.