logo yeni

MEMUR-SEN, KIYAFET YÖNETMELİĞİNİ YARIN YOK SAYACAK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Geçtiğimiz hafta içinde Memur-Sen tarafından yapılan açıklamalarda, 18 Mart 2013 tarihinden (yarından) itibaren kılık ve kıyafet Yönetmeliğini yok sayacaklarını ve Devlet dairelerinde sivil kıyafetle görev yapmaya başlayacakları ifade edilmişti. 

Memur-Sen açıklamalarda; “18 Mart Pazartesi gününden itibaren anayasaya, evrensel hukuka aykırı, kadınların ayakkabısının topuk boyunu belirleyen, neredeyse ayakkabı numarasına kadar karışan, erkeklerin bıyık biçimine, favorilerine, giydiği kumaşın cinsine karışan, 82 model darbe ürünü bu yönetmelikten kurtulmak istiyoruz. Pazartesiden itibaren bu yönetmeliği yok sayarak, devlet dairelerinde sivil kıyafetle görev yapmaya başlayacağız.” denilmişti.

Kılık ve kıyafete ilişkin düzenlemeler 

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun, “Kıyafet mecburiyeti” başlıklı ek 19 ncu maddesinde “Devlet memurları, kanun, tüzük ve yönetmeliklerin öngördüğü kılık ve kıyafet kurallarına uymak mecburiyetindedirler.” denilmiş, 125 inci maddesinin birinci fıkrasının A/g bendinde ise, “Belirlenen kılık ve kıyafet hükümlerine aykırı davranmak” disiplin cezasını gerektiren bir fiil olarak sayılmış ve bu fiili işleyenlere uyarma cezası verileceği belirtilmiştir.

Öte yandan, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik ile “kamu personelinin Atatürk devrim ve ilkelerine uygun, uygar, aşırılığa kaçmayacak şekilde sade bir kılık ve kıyafette olmalarını, kılık ve kıyafette birlik ve bütünlük içinde bulunmalarını sağlaması” amacıyla yürürlüğe konulmuş bulunan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik ile kılık kıyafette uyulacak hususlar düzenlenmiştir.

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.