logo yeni

YAŞA BAKILMADAN, YÜKSEK İKRAMİYE İLE EMEKLİLİK YAYGINLAŞIYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Geçtiğimiz hafta içerisinde Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN imzasıyla Meclis Başkanlığına sunulan Kanun Tasarıları, 2013 yılı sonuna kadar emekli aylığı almaya hak kazanacak olanların, yaş şartı aranmaksızın, yüksek emekli ikramiyesi ile emekli olmaları özendiriliyor. 

Benzer uygulamaların, kamu kurum ve kuruluşlarının teşkilat kanunlarında bundan sonra yapılacak düzenlemelerde daha yaygın gündeme gelmesi bekleniyor. Ancak, emekli aylığı miktarının zaten düşük olan aylık ücretlerden çok daha aşağıda olması ve emekli ikaramiyelerinin yüksek olmaması nedeniyle, bu şekildeki  emeklilik düzenlemelerinden beklenen sonucun alınıp alınamayacağı öngörülememektedir.

Meclise sunulan Kanun Tasarılarından;

-Özel şirketlerin de demiryolu alt yapısı inşa edebilmesine, demiryolu alt yapısını kullanabilmesine ve demiryolu tren işletmeciliği yapabilmesine imkan tanıyan “Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun Tasarısı”,

-Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün “Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ”ne dönüştürülmesine ve halen işçi ya da 4/C olarak görev yapan personelin sözleşmeli olarak istihdamına da imkan veren “Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı”

TCDD ve PTT’de halen çalışmakta olan memur ve 399 sayılı KHK II sayılı cetvele tabi sözleşmeli personelden, emekli aylığı almaya hak kazanmış olanların, yaş şartını tamamlamalarına gerek bulunmadan yüksek emekli ikramiyesi ile erken emekli olmalarını öngörüyor.

Tasarılarda TCDD ve PTT için farklı süreler var

Tasarılarda; TCDD çalışanlarının, Kanunun yürürlüğe gireceği tarihten itibaren bir ay içinde emeklilik başvurusunda bulunması halinde, öngörülen emeklilik hakkından yararlanacağı düzenlenirken, PTT personeli için bu süre üç ay olarak düzenleniyor.

Aynı farklılık, emekli aylığı bağlanması şartlarına 2013 yılı sonuna kadar kavuşacaklar için de söz konusu. 2013 yılı sonuna kadar emekli aylığı bağlanması şartlarına kavuşacak olan TCDD personeline, söz konusu tarihten itibaren bir ay içerisinde başvurma şansı tanınırken, bu süre PTT personeli için üç ay olarak düzenleniyor.

Emekli olacak personele fazla ikramiye ödenecek

TCDD ve PTT'de halen çalışmakta olan memur ve 399 sayılı KHK II sayılı cetvele tabi sözleşmeli personelin, ilgili kanunun yürürlüğe gireceği tarihten itibaren (TCDD personeli 1 ay, PTT personeli 3 ay içinde) emeklilik başvurusunda bulunması halinde, emekli ikramiyesi;

a- Yaş haddinden emekliliğine bir yıldan daha az süre kalanlar hariç olmak üzere, yaş haddinden emekliliğine en fazla üç yıl kalanlar için yüzde 25,

b- Yaş haddinden emekliliğine üç yıldan fazla beş yıldan az kalanlar için yüzde 30,

c- Yaş haddinden emekliliğine beş yıl ve daha fazla kalanlar için yüzde 40,

fazlasıyla ödenecek.

Emekli aylığı bağlanması şartlarına 2013 yılı sonuna kadar kavuşacaklara, bu hakkı kazanacakları tarihten itibaren (TCDD personeli 1 ay, PTT personeli 3 ay içinde) emeklilik başvurusunda bulunmaları halinde emekli ikramiyeleri yüzde 40 fazlasıyla ödenecek.

Şartlı emeklilik ve geri dönüş olmayacak

Çıkacak kanunlara göre emeklilik başvurusunda bulunacak olanlar, emeklilik tarihi olarak daha sonraki bir tarih gösteremeyecek, emekliliğini herhangi bir şarta bağlayamayacak ve geri alamayacak.

Bu kapsamda emekli olanlar, emekli oldukları tarihten itibaren beş yıl geçmedikçe

-TCDD personeli, TCDD’de ve TCDD Taşımacılık A.Ş.’de

-PTT personeli, PTT AŞ’de

 yeniden istihdam edilemeyecek.

logokucuk

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.