logo yeni

SGK PERSONELİ SIKINTILARINA ÇÖZÜM ARIYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) memurları; görevde yükselmede yaşadıkları sıkıntıları, Kurumlarında daha önce yapılmış uygulamaları, başka kurumlar tarafından uygulanan yöntemleri, yaptıkları işlerin niteliğini gerekçe gösterip, mağduriyet yaratıldığını ileri sürerek, bu sıkıntıların aşılabilmesi için çeşitli taleplerde bulunuyorlar.

Sosyal Güvenlik Kurumunun, ülkenin tüm nüfusuna hizmet verdiğini; değişim ve dönüşümü bünyesinde en çok yaşatmak zorunda olan, mevzuat anlamında sürekli yasal düzenlemelerin yapıldığı bir Kurum olduğunu; personelin tüm gelişmelere süratle uyum sağlayarak, hangi bir birim, servis ayrımı yapmadan büyük emek ve fedakârlıkla hizmet yürüttüğünü ileri süren SGK memurları, çalışmaların daha verimli ve etkin yürütülebilmesi bakımından, personelin moralinin en yüksekte tutulmasının, çalışanlar için huzurlu, mutlu bir ortam yaratılmasının şart olduğunu düşünüyorlar.

SGK çalışanları tarafından çeşitli ortamlarda dile getirilen ve yetkili makamlara ulaştırılmaya çalışılan sıkıntılar ve talepler arasında şu hususlar da yer alıyor:

Görevde yükselme sorunları

KPSS sonucuna göre personel istihdam edilmeye başlanmasından sonra SGK’da genellikle  genç ve eğitimli personelin görev aldığını, ancak eğitim durumu bakımından herhangi bir sıkıntı olmamasına rağmen, görevde yükselme ve unvan değişikliklerinde aranan hizmet şartı nedeniyle sıkıntıda olduklarını belirtiyorlar.

Memur olarak göreve başlayan bir personelde, bir üst unvan olan Şeflik sınavına katılması için en az 15 yıllık hizmet şartı arandığını, bunun ise memurluğa bir ideal ve heyecanla başlayan personeli olumsuz etkilediğini, Kuruma karşı aidiyet duygularını kaybetmelerine sebep olduğunu ileri sürüyorlar.

Görevde yükselmenin önündeki engellerin kaldırılarak sıkıntıların aşılmasını isteyen SGK çalışanları, bunu sağlamanın yollarından biri olarak da, özellikle hizmet süresi az alan başarılı personelin yapmakta oldukları işe uygun unvanlarda görev yapmalarının sağlanmasını istiyorlar.

Bazı kadrolara atanmada kontenjan ayrılması

SGK personeli, görevde yükselmede yaşanan sıkıntıların aşılması için alternatif çözüm önerileri de sunuyor.

Kurumda daha önce Sosyal Güvenlik Uzmanı kadrolarına yapılan atamalarda, belli bir oranda Kurum personelinin atandığını ileri sürerek, SGK’da Uzman ve Denetmen kadrolarının bundan sonra yapılacak atamalarda da kurum personeline kontenjan ayrılması uygulamasına gidilmesini istiyorlar. Bu şekildeki uygulamanın, personelin belli bir hedefe ulaşmak için daha gayretli ve verimli çalışmasına neden olacağını ileri sürüyorlar.

Öte yandan, SGK’daki Uzman ve Denetmen kadrolarının, iş tanımlarına ve görevlerine bakıldığında yapılan iş ve işlemlerin çoğunun, aynı birimlerde çalışan diğer personelin işleriyle iç içe geçmiş olduğunu ileri süren SGK memurları, bu birimlerdeki memurların uzman ve denetçi kadrolarına atanmalarının sağlanması halinde, yeni bir işi öğrenme konusunda emek ve zaman bakımından Kuruma büyük avantaj sağlanacağını düşünüyorlar.

Özel sınav açılması isteği

Bazı kurumların, özel sınavlar açmak suretiyle memurlarını “Uzman” kadrolarına atadıklarını belirterek, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığında Gelir Uzmanı kadrolarına atama yapılırken açılan sınavları örnek olarak gösteriyorlar.

Bu tür atamaların personelinin çalışma azmini artırıcı ve personeli tatmin edici uygulamalar olduğunu ileri sürerek, SGK’nın da benzer bir uygulama yapmak suretiyle, görevde yükselme yönetmeliği dışında “özel sınav” açmasını ve bu yolla “Uzman” ya da “Denetmen” kadrolarına atanmalarının sağlanmasını istiyorlar. Böyle bir uygulamanın, çalışanların işini severek ve kendisini geliştirerek yapmasına neden olacağını belirtiyorlar.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.