logo yeni

KAMU DENETÇİLİĞİ UZMANI SEÇİMİNDE ŞAİBE Mİ VAR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Kamu Denetçiliği Kurumuna, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personel arasından naklen Kamu Denetçiliği Uzmanı alınacağı duyurulmuş ve başvurular 1 Şubat 2013 tarihinde tamamlanmıştı. Ancak, başvuruda bulunanlar arasından tercih edilenlerin nasıl belirlendiği konusunda çeşitli iddialar gündeme gelmişti.

Kamu Denetçiliği Uzmanı atamalarına ilişkin iddialar, TBMM’de soru önergesine konu edildi. CHP İstanbul Milletvekili M. Sezgin TANRIKULU tarafından verilen soru önergesinde, “Sözde ‘idarenin her türlü eylem ve işlemlerini insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak üzere’ kurulan Kamu Denetçiliği Kurumu, Ombudsman ve Baş denetçilerin atanmasında olduğu gibi Kamu Denetçiliği Uzmanlarının seçiminde de büyük bir adaletsizliğe imza atmıştır.” denilerek, naklen Kamu Denetçiliği Uzmanı atanmasına ilişkin olarak, TBMM Başkanı Cemil ÇİÇEK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere şu sorular yöneltildi:

1. Kamu Denetçiliği Kurumuna kurumlar arası geçiş yoluyla “Kamu Denetçiliği Uzmanı” alımı için geçtiğimiz Ocak ayında verilen ilan sonucunda kaç kişi başvuruda bulunmuştur?

2. Başvuranlar içinden kaç kişi, hangi kriterlere ya da esaslara göre görüşmeye (sınava) çağrılmıştır?

3. İlanda belirtilen şartları taşıdıkları halde görüşmeye çağrılmayan kaç kişi vardır? Bu kişiler hangi nedenlerle, hangi kriterler göz önünde bulundurularak görüşmeye çağrılmamıştır?

4. “Genel ve fiziki görünümü” uygun bulunmadığı için görüşmeye çağrılmayan veya söz konusu göreve seçilmeyen aday var mıdır?

5. İlanda belirtilen, “Başvuru Değerlendirme Komisyonu” kimlerden oluşmaktadır? Bu kişiler hangi kurumlarda, hangi unvanla görev yapmaktadırlar?

6. Görüşmeler hangi şekilde yapılmıştır? Adaylara hangi tür sorular yöneltilmiştir? Görüşmeler kamera ile kayıt altına alınmış mıdır? Görüşmeleri yapan seçici kurul kimlerden oluşmuştur?

7. Görüşmede başarılı bulunarak, Kamu Denetçiliği Uzmanlığına atananların adları, mezun oldukları üniversite ve bölümleri, yabancı dil puanları, uzman olarak kamuda geçirdikleri süreler nelerdir? Bu kişilerin doğum yerleri nerelerdir?

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.