logo yeni

ADLİYE PERSONELİNİN SORUNLARINA ÇARELER ARANIYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Adalet Bakanlığı personelinin sorunları ve bu konularda yapılan ve yapılması düşünülen çalışmalar Meclis gündemine taşındı.

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman ÇELEBİ tarafından verilen soru önergesinde, Adalet Bakanlığı personelinin son dönemde iş yükü, iş stresi ve görev tanımı karmaşası içinde çalışmalarını sürdürdüğü; gerek sosyal haklar gerek esnek çalışma biçimlerinin ve fazla mesailerin getirdiği olumsuzlukların adliye çalışanlarında da görüldüğü; son dönemde yapılan fazla mesai, yol ücreti, nöbet parası gibi kesintilerin adliye çalışanlarına son 5 yılda yapılan zamları erittiği belirtilerek,  4. Yargı paketinin görüşülmesinin planlandığı bu günlerde adliye çalışanlarının sorunlarının da ele alınarak olumsuzlukların giderilmesinin gerektiği vurgulandı.

Milletvekili ÇELEBİ, önergesinde Adalet Bakanı Sadullah ERGİN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere şu soruları da sordu:

1- Adliye çalışanları fazla mesai yapmakta mıdır? Yapılan fazla mesai karşılığında ücret verilmekte midir? Fazla mesai ücreti verilmiyorsa nedeni nedir? Fazla Mesai ücretleriyle ilgili bir iyileştirme yapılması düşünülmekte midir?

2- Tüm gün bilgisayarlarla hizmet gerçekleştiren adli personele, bilgisayar yazımından dolayı diğer bazı kurumlarda olduğu gibi “veri hazırlama kadrosu” verilecek midir? Bu kadro bugüne kadar neden verilmemiştir?

3- Mübaşirlerin Yardımcı Hizmet Kadrosundan, Genel İdari Hizmetler kadrosuna geçirilmesi için yazı yazılmış ve başvuruda bulunulmuştur. Bu kadro değişikliği talebi tüm başvurular yapılmasına rağmen neden gerçekleşmemiştir? Mübaşirlerin Genel İdari Hizmet kadrosuna geçirilmesi yönünde bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

4- Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personeller hakkındaki soruşturmalar il ve ilçe idare kurullarından izin talep edilip yapılırken, Adliye personeli neden direk olarak hakim ve savcı tarafından yargılanmakta ve cezalandırılmaktadır? Bu eşitlik ilkesine aykırı değil midir?

5- İnfaz koruma memurları; güvenlik hizmeti yerine getirmelerine rağmen, neden diğer güvenlik güçleri gibi güvenlik hizmetleri sınıfında yer almamaktadır?

6- Diğer güvenlik güçleri yıpranma payı ücreti almaktadır. Fakat infaz koruma memurları bu haktan yoksun bırakılmaktadır. Yıpranma payı hakkı neden infaz koruma memurlarına verilmemektedir? İnfaz koruma memurlarımız yıpranma paylarına ne zaman kavuşacaktır?

7- Ağır çalışma koşullarında görev yapan infaz koruma memurlarının maaşları düşük, sosyal hakları diğer güvenlik çalışanlarına göre daha geridir. İnfaz koruma memurlarının maaşlarında ve özlük haklarında iyileştirme yapmayı düşünüyor musunuz?

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.