logo yeni

DİŞ TEKNİSYENLERİNİ BEKLEYEN TEHLİKE

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Diş teknisyenlerini bekleyen büyük tehlikesi ve çalışma şartlarının araştırılarak konuya çözüm belirlemek amacıyla, Meclis Araştırması açılması için önerge verildi.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen ÖĞÜT ve arkadaşları tarafından verilen önergede, diş teknisyenlerini bekleyen sağlık sorunları ile çalışma şartlarının ağırlığından söz edildi ve konunun araştırılarak çözüm yollarının belirlenmesi istendi.

Meclis Araştırması önergesinde yer alan idadelerin bazıları şöyle:

Diş teknisyenliği birçok sağlık riskini barındıran, ölümcül olabilen meslek hastalıklarının görüldüğü yasal olarak “ağır ve tehlikeli işler” kapsamına giren bir meslektir. Diş protezi üretimi sırasında tehlikeli kimyasal maddeler, ağır metaller içeren alaşımlar kullanılmakta, bu sebeple diş protez laboratuarları, çeşitli sağlık risklerini barındırmaktadır. Mesleğe başlama yaşından çalışma sürelerine, kullanılan malzemeden ortamın elverişliliğine değin pek çok unsur hastalıklarının ortaya çıkmasında belirleyicidir.

Az elemanla çok iş mantığı güden firmaların büyük çoğunluğu diş teknisyenlerini yasal çalışma şartlarının çok üzerinde, sigortasız çalıştırmaktadır. Kapasitesinin çok üzerinde bir ihaleyi kazanan laboratuvar işleri yetiştirme amacıyla 5 ila 10 kişinin çalıştığı küçük laboratuvarlara üretim yaptırmaktadır. Bu uygulama ile diş teknisyenleri bir gündeki kron üretim sayısı 4-5 kat artarken günlük çalışma süreleri 16 saate kadar uzamaktadır. AB ve Türkiye’deki mevzuata göre, bir ayda 23 hareketli protez yapılması gerekirken özel laboratuvarda bir diş teknisyeni günde 20 tane yapmak zorunda bırakılmaktadır.

Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan diş protez teknisyenleri laboratuvarların darlığı, dinlenme odası bulunmaması gibi fiziki sıkıntılar yaşamaktadır. Havalandırmaların yetersiz olması, maske, eldiven ve gözlük gibi koruyucu bariyerlerin kullanılmaması ve en önemlisi bunların denetiminin yapılmaması da dile getirilen şikayetler arasındadır.

Tûrkiye’de 20 binin üzerinde diş teknisyeni ve 2 binin üzerinde özel laboratuvar bulunduğu tahmin edilmektedir. Mevcut rakamlar tahminlere dayanmaktadır çünkü bu laboratuvarların büyük bir kısmı ruhsatsızdır. İstanbul’da 1500 civarında özel laboratuvar bulunduğu yaklaşık 250 kadarının ruhsatlı olduğu, Ankara’da da 400-500 civarındaki laboratuvarın yarısının ruhsatsız olduğu belirtilmektedir.

Diş teknisyenlerinin çoğu slikozis başta olmak üzere, berilyozis, akciğer hastalıkları, astım, koab, akciğer kanseri, cilt, göz, işitme hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları, sinir hastalıkları gibi hastalıklara yakalanmaktadır. Türkiye genelinde resmi rakamlarla 10’a yakın diş teknisyeni slikozis nedeniyle yaşamını yitirmiştir ama kayıtlara geçmeyen onlarca ölüm vakası olduğu belirtilmektedir. Bugün Sağlık Bakanlığı verilerine göre diş teknisyenlerinin %30’u slikozis hastasıdır.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.