logo yeni

DİN GÖREVLİLERİ EĞİTİME TABİ TUTULMADAN ATANMAYACAK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Başbakan yardımcısı Bekir BOZDAĞ, AK Parti İl Başkanlığı ziyaretinde, Diyanet Akademisi hakkında hazırlanan yasa taslağı konusunda bilgi verdi.

Din görevlilerinin hizmet öncesinde eğitime tabi tutulmadan göreve atanmalarının sıkıntılara yol açtığını belirten Bakan Bozdağ, bu durumun önüne geçmek için, Diyanet Akademisi kurulacağını ve Dini Yüksek İhtisas Merkezleri ile Diyanet Eğitim Merkezlerinin bu akademinin bünyesinde toplanacağını ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Diyanet Akademisi kurulacak. Şu anda Türkiye'de bulunan Dini Yüksek İhtisas Merkezleri ile Diyanet Eğitim Merkezleri bu akademinin bünyesinde toplanacak. İmam hatip, müezzin, Kuran kursu öğretmeni, vaiz ve müftülüğe doğrudan bir atama yapılmayacak. Atamalar aday olarak yapılacak. Yani imam hatip adayı, müezzin adayı, vaiz adayı, Kuran kursu adayı, müftü adayı, Kuran kursu öğretmeni adayı olarak yapılacak" dedi.

Aday olarak ataması yapılanlara verilecek hizmet öncesi eğitimde başarılı olanlar, adaylıktan çıkarak asil  olarak atanabilecek.

Ayrıca Bozdağ, "İmam hatip lisesi mezunları için asgari bir yıl, ilahiyat fakültesi mezunları için de asgari altı aylık bir hizmet öncesi imam, hatip, müezzin ve kuran kursu öğretmenleri için hizmet öncesi eğitim öngörülüyor. Müftü ve vaizler için şu an devam eden bir sistem var. O sistem devam edecek. Ancak o sistemi hizmet öncesine alıyoruz. Böylelikle görev yapan tüm din görevlilerinin tamamı camiye, Kuran kursuna gitmeden de arazide karşılaşabilecekleri her tür soruna dair uygulamalı bir eğitimden geçerek gidecekler" diye konuştu.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.