logo yeni

LOJMANDAN SÜRESİNDE ÇIKMAYAN 4 KAT KİRA BEDELİ ÖDEMEYECEK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Danıştay, kamu kurumlarına ait lojmanlarda oturanlardan, lojmanları süresi içerisinde boşaltmamaları halinde kira bedelinin 4 katı tutarında ''işgaliye bedeli'' alınmasını öngören düzenlemenin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü'nde görevli bir personel, oturduğu lojmanı süresinde boşaltmadığı gerekçesiyle maaşından ''işgaliye bedeli'' kesilmesi üzerine, bu işleme dayanak gösterilen Kamu Konutları Yönetmeliği'nin 34 üncü maddesinin üçüncü fıkrasının iptali ve yürütülmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı.

Dava dilekçesinde, ''Kamu Konutları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe'' dayanarak lojmanda oturma süresini doldurduğu gerekçesiyle maaşından otomatik olarak kesilen ve kira parasının 4 katı tutarındaki ''işgaliye bedelinin'' Kamu Konutları Kanunu'na aykırı olduğu ileri sürüldü.

Kamu Konutları Kanunu'nun davalı idareye yalnızca konutu boşaltma yetkisi tanıdığının, işgaliye bedeli tahsil etme yetkisi vermediğinin belirtildiği dilekçede, Kanunun vermediği bir yetkinin yönetmelikle idareye tanınamayacağı, bu nedenle Kamu Konutları Yönetmeliği'nde 2011 yılında yapılan değişiklikle eklenen düzenlemenin Anayasaya ve kanuna aykırı olduğu iddiasıyla uygulamanın yürütülmesinin durdurulması ve iptali ile yapılan kesintinin yasal faiziyle iadesi talep edildi.

Davaya bakan Danıştay 5 inci Dairesi, ''Kamu Konutları Yönetmeliği''nin 34 üncü maddesine 2011 yılında eklenen üçüncü fıkranın hukuka aykırı olduğuna ve söz konusu hükmün yürütülmesinin durdurulmasına ve tahsil edilen işgaliye bedellinin de yasal faiziyle birlikte geri ödenmesine Karar verdi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.