logo yeni

TEKNİK ÖĞRETMENLER NEDEN MÜHENDİS YAPILMIYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Teknik öğretmen unvanını kazananlar için ilgili teknik eğitim fakültelerince düzenlenecek en fazla iki yarı yıl süreli tamamlama programlarını başarıyla bitirenlere dallarında “mühendis” unvanı verileceği öngörülmesine rağmen, tamamlama programının açılmamasının nedenleri Mecliste soru önergesine konu edildi.

MHP Kütahya Milletvekili Alim IŞIK tarafından verilen soru önergesinde, 29/4/1992 tarihli ve 3795 sayılı “Bazı Lise, Okul ve Fakülte Mezunlarına Unvan Verilmesi Hakkında Kanunun” 3 üncü maddesinde “Teknik öğretmen unvanını kazananlar için ilgili teknik eğitim fakültelerince düzenlenecek en fazla iki yarı yıl süreli tamamlama programlarını başarıyla bitirenlere dallarında mühendis unvanı verilir.” hükmünün yer aldığı hatırlatılarak, şimdiye kadar bu haktan az sayıda kişinin yararlandırılmış olmasının sebepleri konusunda Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından şu sorulara cevap verilmesi istendi.

1.Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarına anılan Kanunla tanınan mühendislik tamamlama hakkından yararlanmak için şimdiye kadar kaç kişi müracaatta bulunmuş ve bunların kaçı mühendis unvanı alabilmiştir?

2.Mühendislik unvanı alabilmek için 2002 yılından itibaren yeterli başvuru olmasına rağmen yer, Öğretim elemanı yetersizliği vb. gibi nedenlerle tamamlama programının hiç açılmadığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bunun sebepleri nelerdir?

3.Son 10 yılda Teknik Eğitim Fakültelerini bitirmiş teknik öğretmenlerin toplam sayıları ve bölümlerine göre dağılımları nasıldır?

4.Halen Teknoloji Fakültelerinde kayıtlı öğrenci sayısı ne kadardır? Bunların fakültelerine ve bölümlerine göre dağılımları nasıldır?

5.Teknik Eğitim Fakültelerinin 2009 yılında kapatılarak bazılarının yerine Teknoloji Fakültelerinin açılmasına ve açılan fakültelerin mezunlarının mühendis unvanı alacağı belirtilmesine karşın, kapatılan Teknik Eğitim Fakültelerinin eski mezunları hakkında henüz herhangi bir düzenleme yapılmamasının gerekçeleri nelerdir?

6.Teknik Eğitim Fakültelerinden mezun olmuş teknik öğretmenlerin mühendis unvanı alabilmelerine ilişkin olarak Bakanlığınızca yeni bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?

7.Belirli bir başarı notunun üzerinde mezuniyet ortalamasına sahip olanlara doğrudan, diğerleri arasından isteyenlere ise belirli bir tamamlama programı sonunda başarılı olanlara veya diplomalarının Teknoloji Fakültelerinin diplomalarına eş tutularak mühendis unvanı verilmesi sağlanabilir mi?

8. Bakanlığınızın konuya ilişkin görüşü nasıldır?

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.