logo yeni

BORÇLARINI KASTEN ÖDEMEYEN MEMURUN DİSİPLİN CEZASI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan ve borçlarını kasten ödemeyerek hakkında yasal yollara başvurulmasına neden olan memur hakkında kınama cezası verilmesini öngören düzenlemenin Kanun metninden çıkarılması konusunda Kanun teklifi hazırlandı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut TANAL tarafından hazırlanan Kanun Teklifinde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125 inci maddesinin, Kınama Cezası gerektiren fiil ve hallerin sayıldığı “B” fıkrasının “k” bendinde yer alan “Borçlarım kasten ödemeyerek hakkında yasal yollara başvurulmasına neden olmak,” ifadesinin Kanun metninden çıkarılması istendi.

Kanun Teklifinin gerekçesinde şu hususlara yer verildi:

“Piyasanın hareketlenmesi adına sağlanan kolaylıklar ile dağıtılan kredilerin geri ödemeleri geldiği zaman dar gelirli vatandaşın ödeme güçlüğü çektiği ve buna bağlı olarak icra dairelerinde ki dosya artışı herkesçe bilinmektedir. Ne acıdır ki son yıllarda basında sıklıkla yer almakta olan cinnet haberlerinin tetikçilerinin başında bu kredi borçlarının geldiği bilinmektedir. 2013 yılının yalnızca Ocak ayında Adana, İzmir, Kocaeli, Iğdır ve Samsun’da işsizlik ve borç batağı yüzünden meydana gelen intihar ve cinnet olaylarında 11 yurttaşımız can verdi.

Mevcut ekonomik şartlar ve icra dosyalarındaki artış, kredi kartı mağdurlarının sayısındaki artış toplumun her kesiminden yurttaşımızı mağdur etmektedir. Tüm bu zorluklar yaşanırken 657 sayılı Devlet Memurlarının çalışma kurallarını düzenleyen yasanın disiplin cezalarını düzenleyen 125. Maddesinin Kınama başlığını taşıyan “B” fıkrasının “k” bendinde borcunu ödemekte acze düşen devlet memurların kınama cezası ile cezalandırılmasını öngörmüştür.

Fakat dar gelirli vatandaşlarımızın mevcut borç yükü ile mücadele ederken aynı zamanda birde disiplin cezalan ile yüzleşmelerine sebebiyet vermektedir. Söz konusu bent ile devlet memuru olarak çalışan vatandaşlarımız sürekli haciz tehdidine bağlı olarak bir baskı yaşamaktadırlar. Mevcut baskının azaltılması ve mağdur durumda bulunan vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için söz konusu kanun teklifi hazırlanmıştır.”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.