logo yeni

GÖREV YAPTIĞI BİRİMİN NİTELİĞİ DEĞİŞİRSE, VEKİL EBE/HEMŞİRE İŞSİZ KALACAK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Görev yaptıkları birimlerin kapatılması ya da niteliklerinin değiştirilmesi halinde, buralarda vekil ebe/hemşire olarak çalışmakta olanlar, il içerisinde ihtiyaç duyulan başka bir sağlık evine açıktan vekil ebe/hemşire olarak atanacak, ihtiyaç duyulan sağlık evi bulunmaması halinde ise görevlerine son verilecek.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı, vekil ebe/hemşirelerle ilgili halk sağlığı müdürlüklerinden görüş istenmesi üzerine, valiliklere gönderdiği yazıda, vekil ebe ve hemşire istihdamı konusunda bazı hususlara açıklama getirdi.

Yapılan açıklamaya göre;

-Bir sağlık evinde asil veya vekil birden fazla ebe/hemşire çalıştırılamayacak.

-Vekil ebe/hemşirelerin görev yaptığı kuruluşlara, asaleten sağlık personeli atanırsa, burada görevli vekil ebe/hemşireler ihtiyaç varsa ve kadrosu uygunsa aynı il içindeki bir başka sağlık evinde çalışabilecek.

Doğum sebebiyle görevi sonlandırılan vekil ebe/hemşireler de 6 ay içinde talepte bulunmaları ve kadronun müsait olması halinde daha önce görev yaptığı sağlık evindeki işine dönebilecek. Bu birimin dolu olması halinde ise aynı ilde kadrosu uygun olan ve personele ihtiyaç duyulan bir başka sağlık evinde işe başlatılabilecek. Göreve dönme başvurusu doğumdan sonraki 6 ay içinde yapılmazsa kabul edilmeyecek.

-Vekil ebe/hemşirelerin; görev yaptığı birimlerin kapatılması ya da niteliklerinin değiştirilmesi nedeniyle görevlerine son verilecek olması durumunda, il içerisinde ihtiyaç duyulan sağlık evine açıktan vekil ebe/hemşire olarak atanacak, ihtiyaç duyulan sağlık evi yoksa görevine son verilecek.

Yazıda ayrıca, yukarıda belirtilen şekilde atanacak olanlar dışında, açıktan vekil ebe/hemşire personeli alımı durdurulduğu belirtildi.

Söz konusu yazı:

T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı

Sayı : 47907256.06

Konu : Vekil ebe/hemşire alımı

........................ VALİLİĞİNE

(Halk Sağlığı Müdürlüğü)

Kurumumuz taşra teşkilatında görev yapan vekil ebe/hemşire personel hakkında Halk Sağlığı Müdürlüklerinden gelen görüş taleplerine istinaden aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.

1- Bir sağlık evinde asil veya vekil birden fazla ebe/hemşire hiçbir şekilde çalıştırılamaz.

2- Vekil ebe/hemşirelerin görev yaptığı kuruluşlara, Bakanlığımızca asaleten bir sağlık personeli atanması halinde, burada görev yapmakta olan vekil ebe/hemşireler, eğer ihtiyaç varsa ve kadrosu uygunsa aynı il içindeki bir başka sağlık evinde çalıştırılabilir.

3- Doğum yapması sebebiyle görevi sonlandırılan vekil ebe/hemşirelerin doğumdan sonra tekrar görev almak istemesi halinde, doğumdan sonraki 6 ay içinde talepte bulunması şartıyla ve kadrosu müsaitse daha önce görev yaptığı sağlık evinde tekrar göreve başlatılabilir. Bu birim dolu ise aynı il içinde kadrosu uygun ve sağlık personeline ihtiyaç duyulan bir başka sağlık evinde göreve başlatılabilir. Göreve başlama talebi doğumdan sonraki 6 ayı geçenler tekrar göreve başlatılma konusunda haklarını kaybetmiş sayılırlar.

4- Vekil ebe/hemşirelerin; görev yaptığı birimlerin kapatılması ya da niteliklerinin değiştirilmesi nedeniyle görevlerine son verilecek olması durumunda, il içerisinde ihtiyaç duyulan sağlık evine açıktan vekil ebe/hemşire olarak atanması, ihtiyaç duyulan sağlık evi yoksa görevlendirmenin iptali,

16.03.2012 tarihli 53771 sayılı Bakan Onayı ile açıktan vekil ebe/hemşire personeli alımı durdurulmuş olup yukarıda belirtilen şartlar dışında açıktan vekil ebe/hemşire alımı yapılmaması hususunda;

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.