logo yeni

ARŞİV PERSONELİNİN ÇALIŞMA KOŞULLARI VE ÖZLÜK HAKLARI NEDEN DÜZELTİLMİYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Arşivlerde görev yapan personelin, çalışma koşullarının sağlıklı olmamasına ve meslek hastalıklarına yakalanma risklerinin yüksek olmasına rağmen, bu personelin özlük haklarında iyileştirici tedbirlerin alınmadığı gerekçesiyle, Meclis Başkanlığına soru önergesi verildi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut TANAL tarafından verilen soru önergesinde, arşivlerde görev yapan personele ilişkin olarak Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından bazı soruların cevaplandırılması istendi.

Önergede şu sorular yer aldı:

1-Arşivlerde görev yapan personellerin, insan sağlığına son derece zararlı koşullar taşıyan birimlerde çalışmak zorunda oldukları ortamların ve çalışmak zorunda olunan ortam itibariyle karşı karşıya kaldıkları meslek hastalıklarının incelendiği bir araştırma, bu yönde bir çalışma veya arşiv personeline her hangi bir sağlık taraması yapılmış mıdır?

2-1990 yılından dilekçe tarihine kadar geçen süre içerisinde özellikle Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nün birimlerinde her hangi bir araştırma, inceleme, sağlık taraması veya başka bir çalışma yapılmış mıdır?

3-Yapılmış ise hangi birimde ne amaçla yapılmıştır, içeriği ve çalışmanın sonucu nedir? Hangi birimlere sunulmuştur? Bir örneğinin de tarafıma verilmesini talep ederim.

4-Yapılmadı ise zor şartlar altında hastalık riski ile çalışan arşiv personelinin sağlık taramaları konusunda neden hiçbir girişim yapılmamaktadır?

5-Bu şartlar incelense idi arşiv personeli için özlük haklarında iyileştirme ihtiyacı, erken emeklilik hakkı tanımak gereği ortaya çıkacaktı. Arşiv personelinin çalışma koşulları üzerinde yapılacak iyileştirmelerden kaçınıldığı için mi bu meslek grubu üzerinde sağlık taraması yapılmamaktadır?

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.