logo yeni

SORUŞTURMA ONAYINDA OLMAYAN KONUDAN CEZA VERİLMESİNİ MAHKEME İPTAL ETTİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

İzmir 1. İdare Mahkemesi, Torbalı İlçesi Halk Eğitim Merkezi Müdürü olarak görev yapan personelin, 657 sayılı Kanun’un 125/B-a maddesi uyarınca kınama cezası ile cezalandırılmasına yaptığı itirazın reddine ilişkin İzmir İl Milli Eğitim Disiplin Kurulu kararını iptal etti.

Halk oyunları yarışma ekibinin çalışması için Ayrancılar spor salonuna onay alınmasına karşın, Gaziemir Endüstri Meslek Lisesi Çok Amaçlı Spor Salonu’nun kullanılması sebebiyle kınama cezası verilmiş, ancak kişi hakkında alınan soruşturma onayında bu hususa yer verilmemişti.

Mahkeme kararında “bir inceleme veya soruşturma onayına dayanılarak yapılan inceleme veya soruşturma sırasında, onay dışındaki başka bir konu hakkında ilgilinin disipline aykırı bir eyleminin tespit edilmesi halinde, bu eylemin soruşturulabilmesi için de ayrıca yetkili amirden inceleme veya soruşturma onayı alınması gerekir.” diyerek iptal gerekçesini açıklamıştır.

Karar Örneği

sorusturma onayi disiplin1

sorusturma onayi disiplin2

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.