logo yeni

SAĞLIK PERSONELİ AÇISINDAN MESLEKİ ÜST ÖĞRENİM NEDİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfında görev yapanların, lise ya da ön lisans eğitimleri sonrasında tamamladıkları üst öğrenim bölümlerinin bazıları, ilgililerin intibaklarında “mesleki üst öğrenim” olarak değerlendirilmemektedir.

Mezun olunan bir bölümün, belli bir sınıf bakımından mesleki üst öğrenim olarak değerlendirilebilmesi, mezun olunan bölümün söz konusu hizmet sınıfında görev almaya tek başına da yetmesini gerektirmektedir. Örneğin Kamu Yönetimi bölümü mezunu olarak sağlık hizmetleri sınıfında bir kadroya atanmak mümkün olamayacağından, bu bölüm sağlık hizmetleri sınıfında bulunan bir personel için, “mesleki üst öğrenim” de sayılamaz.

Öte yandan, Yükseköğretim Yürütme Kurulu 18.08.2010 günlü toplantısında, üniversitelerinn; İşletme, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri lisans programlarının Ebe, Hemşire, Sağlık Teknisyeni, Sağlık Memuru, Laboratuar, Laboratuar Teknisyeni, Anestezi, Anestezi Teknisyeni, Sağlık Teknikeri, Röntgen Teknisyeni, Diş Teknisyeni, Çevre, Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü, Sağlık Memuru (toplum sağlığı), Anestezi Teknikeri, Röntgen Teknisyeni veya Teknikerliğinin üst öğrenimi olmadığına karar vermiştir.

Ayrıca, bitirdikleri programların aynı hizmet sınıfında görev almaya imkan vermesine rağmen, üst öğrenim olarak değerlendirilmeyerek ilgililerin intibaklarında değerlendirilmemesi işlemleri de Mahkemeler tarafından iptal edilmektedir. Burada yer alan habere konu edilen olayda, bir hemşirenin Veterinerlik Fakültesini bitirmesi nedeniyle yaptığı başvurunun, kurumu tarafından “mesleki üst öğrenim olmadığı” gerekçesiyle reddedilmesi işlemi Danıştay tarafından iptal edilmişti.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.