logo yeni

MEB’İN ÖĞRETMEN KADROLARI MAHKEMELİK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Genel İdari Hizmetleri, Teknik Hizmetler, Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Hizmetler Sınıfında personel istihdam etmek üzere Milli Eğitim Bakanlığına tahsis edilen çeşitli unvanlardaki çok sayıda kadronun Öğretmen kadrosuna dönüştürülmesi işlemine karşı dava açıldı.

04.11.2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2012/3837 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile, bazı kurumların dolu, boş ve tutulu kadrolarında değişikliğe gidilmişti. Bu Kararnamede en fazla, MEB kadroları dikkat çekmişti. Çünkü diğer hizmet sınıflarına ait çok sayıda kadro değiştirilerek Eğitim Öğretim Hizmetleri Sınıfında Öğretmen kadrosuna dönüştürülmüştü.

Kararneme’de, boş kadrolarda değişiklik yapmak suretiyle, Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatı için Genel İdari Hizmetleri, Teknik Hizmetler ve Yardımcı Hizmetler Sınıfında ihdas edilmiş olan çeşitli unvanlardaki kadrolardan 20.009 adedi iptal edilerek, 19.961 adedi Eğitim Öğretim Hizmetleri sınıfına dahil “Öğretmen” kadrosuna, 48 adedi de Avukatlık Hizmetleri Sınıfına dahil “Avukat kadrosuna dönüştürülmüştü.

Öte yandan, yine taşra teşkilatı için ihdas edilmiş kadrolardan tutulu pozisyonda olan, Genel İdari Hizmetleri, Teknik Hizmetler, Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil çeşitli unvanlardaki 2228 adet kadro iptal edilerek Eğitim Öğretim Hizmetleri sınıfına dahil “Öğretmen” kadrosu ihdas edilmişti.

Kadrolardaki bu değişikliğin, kurum içerisinde atama bekleyen kişilerin haklarının ellerinden alınmasına neden olacağı, mevzuat gereği atanmak isteyecek alt kadrolardaki personelin hizmet ve çalışma şevkini kıracağı ve çalışma barışı önemli ölçüde zedeleyeceği de ileri sürülerek, kadro Kararnamesinin söz konuş bölümlerinin yürütülmesinin durdurulması ve iptali istemi ile Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası tarafından Danıştay Başkanlığına dava açıldı.

Söz konusu Kararname için tıklayınız …

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/11/20121104-2-1.xls

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.