logo yeni

PARMAK İZİYLE MESAİ KONTROLÜ ŞİMDİLİK DURDU

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı vergi dairelerinde hizmet binalarında mesai giriş ve çıkışlarının takibi amacıyla, parmak izi ile çalışan “personel devam kontrol sistemi (PDKS)” uygulamasınauygulamasına geçilmesi, gelen tepkiler üzerine ertelendi.

Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı, tüm birimlerine gönderdiği 15 Ocak 2013 tarihli yazı ile hizmet binalarında mesai giriş ve çıkışlarının takibi amacıyla, personel devam kontrol sistemi (PDKS) kullanılacağını ve sistemin parmak iziyle çalışacak olması nedeniyle, personelin parmak izlerini cihazlara tanımlamaları istenmişti.

Çalışanlardan ve sendikalardan gelen eleştiri ve baskılar üzerine geri adım atan Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı, 23 Ocak 2013 tarihinde yine tüm birimlerine yazı göndererek, uygulama birliği sağlamak amacıyla kurulan PDKS sisteminin temassız kart (memuriyet kimlik kartı) ile çalıştırılmasının uygun görüldüğü belirtildi.

Vergi Dairesi çalışanlarının akıllarında kalan sorular:

-Kişilik haklarına aykırı olan ve yüksek meblağlar harcanarak kurulan parmak okuma sistemi kullanılmayacak ise bu harcamaların hesabını kim verecek?  

-Sistemin mesaiyi parmak iziyle kontrol etme amacına yönelik kurulması ve halen hizmet binalarında duruyor olması nedeniyle, şimdilik vazgeçilmiş gibi olsa bile bu uygulamaya yeniden ne zaman dönülecek?

Parmak izi şart mı?

Bazı kamu kurumları tarafındanda hayata geçirilmek istenen benzer uygulamalardan dava konusu edilenler hakkında, idare mahkemeleri ve Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması ve iptal yönünde kararlar verilmiştir.

Hukuka aykırı olduğu yönünde çok sayıda yargı kararı bulunmasına rağmen, benzeri uygulamaların kurumlar tarafından sürdürülmek istenmesindeki sebep anlaşılamamakla birlikte, personeli rahatsız eden ve kişilik haklarını etkileyen uygulamalara gitmek yerine, kurum içinde iş barışını sağlama ve mutlu personel yaratma suretiyle mesai kontrolünün sağlanmasına yönelik çağdaş yönetim tedbirlerinin alınmasının daha uygun olacağını düşünmekteyiz.

Ankara Vergi Dairesi Başkanlığının parmak izi uygulamasına ilişkin yazıları.

parmakizi1

parmakizi2

 

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.