logo yeni

HİZMETLİ VE MEMURLAR HER KURUMDA AYNI DEĞERDE DEĞİL

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Devlet memurları içerisinde en düşük ücreti almakta olan “Hizmetli” ve “Memur” unvanlı personelin,  her kurumda da aynı ücreti almadıkları görülmektedir. Ancak aralarında nitelik bakımından fark bulunmamasına rağmen, aynı Kanuna (657 sayılı Devlet Memurları Kanunu) tabi olan ve aynı ücret unsurlarından yararlanan personel hakkında kurum farkı gözeterek farklı miktarlarda tazminat belirlenmiş olmasının gerekçesi ise anlaşılamamaktadır. 

Herhangi bir bakanlıkta ya da bağlı kuruluşlarında çalışmakta olan memur ve hizmetli ile “Yüksek Mahkemeler, Yüksek Seçim Kurulu, Sayıştay, İl ve İlçe Seçim Kurulları ile adli, idari ve askeri yargıda (Ceza İnfaz Kurumları ve İcra Müdürlükleri personeli dahil)”  görev yapan memur ve hizmetli arasında belirgin bir ücret farklılığı söz konusu. 

Eşit işe eşit ücret prensibi gerekçe gösterilerek üst düzey unvanların ve kariyer personelin aynı ücretleri almalarının sağlanmasında kurum farkı gözetilmemesine yönelik düzenlemeler yapılırken, düşük ücret alan personel arasında yaratılan farkların koruması çelişki olarak değerlendirilmektedir. 

Memur ve Hizmetli unvanlı personelin almakta oldukları ücretlerin artırılması ayrı bir tartışma konusu olmakla birlikte, aynı işi yapan ve aynı unvanda bulunan personelden, düşük ücret almakta olanların daha yüksek ücret alan personel ile ücret eşitliğinin sağlanması ise bir zorunluluktur. Bunu yapmak için de yasal düzenlemeye ihtiyaç bulunmamaktadır. Bakanlar Kuruşlu Kararı ile yürürlüğe konulmuş olan ve sık sık da bazı unvanlar için değişiklik yapılmış olan Kararnamede, özel hizmet tazminatı oranlarını eşitlemek suretiyle konuya çözüm bulmak mümkündür. 

Örneğin; aylık derecesi 9/2 olan, 10 yıl hizmeti bulunan, lise mezunu memur ve hizmetlinin durumunu kurumlar açısından değerlendirdiğimizde, Hizmetli unvanlı personelin bazı kurumlardaki personele göre %4,8 daha düşük ücret almakta olduğu, Memur unvanlı personelin ise %3,2 oranında düşük ücret aldığı bir tablo ile karşılaşmaktayız.

KURUMU

HİZMETLİ

AYLIK ÜCRET (TL)

MEMUR

AYLIK ÜCRET (TL)

-Anayasa Mahkemesi

-Yargıtay

-Danıştay

-Sayıştay

-Yüksek Seçim Kurulu

-İl ve İlçe Seçim Kurulları

-Adli, İdari ve Askeri Mahkemeler

-Ceza İnfaz Kurumları

-İcra Müdürlükleri

1.656,48

1.767,86

Diğer Kurumlar

1.579,91

1.712,17

Fark

76,57

(%4,8)

55,69

(%3,2 )

(Hesaplamada 1 Ocak 2013’tan geçerli unsurlar kullanılmış, aile yardımı ödeneği ve asgari geçim indirimi bakımından bekar ve çocuksuz seçeneği esas alınmıştır. Fazla çalışma nedeniyle yapılacak ödemeler dikkate alınmamıştır. Kurumsal bazda farklı belirlenmiş olan Yan Ödeme puanları dikkate alınmamış ve tüm hesaplamalarda 500 puan kullanılmıştır.) 

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.