logo yeni

MEMURLARIN BİLGİSAYARLARI İZLENİYOR MU?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Kamu personelinin özel ve resmi elektronik postaları ile sosyal medya hesaplarının, kurumların bilgi işlem servislerinde kurulan özel izleme ekipleri tarafından denetlendiği iddiaları meclis gündemine taşındı. 

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin TANRIKULU,  Başbakan ve tüm bakanlar tarafından ayrı ayrı yazılı olarak cevaplandırılmak üzere soru önergeleri verdi.

Soru önergelerinde;  “Anayasa değişikliği ile fişlemenin yasaklanmasına rağmen kamuoyunda devlet kurumlarının farklı yöntemlerle veri tabanı oluşturma gerekçesi ile fişleme yaptığına dair geniş bir kanı oluşmaktadır. Anayasal bir hak olan ‘özel hayatın gizliliği’ ilkesinin çağdaş emsallerimize göre farklı gerekçelerle ihlal edildiği, özellikle hiyerarşik bir yapılanmanın olduğu gruplarda ve örgütlerde güçlünün altta kalanlara psikolojik yollardan baskı yapması olarak nitelenen ‘mobbing’ uygulamasındaki artışların kaygı verici boyutlara ulaştığı iddia edilmektedir.” ifadelerine yer veren TANRIKULU,  kamu çalışanlarında tedirginlik yaratan bu konu hakkında, şu sorulara cevap verilmesini istedi:

“1. Bakanlığınıza bağlı kamu görevlilerinin özel ve resmi elektronik postaları (e-mail)bilgi işlem servisiniz tarafından denetleniyor mu? Denetleniyorsa bu işlem hangi yetkiye dayanılarak gerçekleştirilmektedir?

2. Kamu çalışanlarının özel ve resmi elektronik postaları dışında sosyal medya hesapları da denetleniyor mu? Bilgi İşlem birimlerinde bu uygulama için özel izleme ekipleri ve sistemleri kuruldu mu?

3. Kamu çalışanları sendikalı-sendikasız, menfi-müspet ve benzeri sınıflandırmalar ile fişlendiler mi?

4. Bakanlığınıza bağlı kamu çalışanlarına mobbing uygulandığına dair şikayetler var mı? Mobbing uygulaması şikayeti ile başvuranları sayısı nedir? Şikayetler sonucu açılan soruşturma sayısı nedir?”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.