logo yeni

SOSYAL TESİS DÖNEMİ BİTTİ Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Kamu personeli arasında eşitsizlikler söz konusu olduğunda herkesin aklına ücret adaletsizlikleri gelir. Aslında kamu personeli arasında maaşlardaki farklardan daha fazla adaletsizlikler yaratan başka unsurlarda vardır.

Bu unsurlar arasında en önemlileri şüphesiz ki kurumdan kuruma farklılıklar yaratan yada kurum içinde unvan bazında adaletsizliklere sebep olan lojman, sosyal tesis vb. uygulamalardır.

Başbakan sosyal tesis konusunda ne mesaj verdi?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası"nın başlaması dolayısıyla düzenlenen törende bu hususa değinmiştir.

Başbakan Erdoğan konu ile ilgili açıklamasında "Buralarda çok ciddi israf var. Neden? Senede 1-2 ay gidecekler, tatil yapacaklar, kamp yapacaklar. Ondan sonra ne olacak? Ondan sonra 10 ay buralar çıplak, çürümeye yüz tutacak. Neymiş Kamu mensuplarının oralarda yazın tatillerini geçirmesine fırsat vermek. İlla devlet böyle bir şeyi yapacaksa, belli otellerle anlaşırsın, oralarda gider yazın o tatillerini yaparlar. İşin sevki idaresi budur, anlayış budur ama bu tür anlayışlar bize maalesef yerleşmedi" şeklinde konuşmuştur.

Çözüm nasıl olmalı?

Öte yandan bu adaletsizliklerin temelini oluşturan sosyal tesis gibi imkanların kapatılması da, zaten kısıtlı bir gelir ile geçinmeye çalışan kamu personelinin bu haklardan tamamen yoksun bırakılması anlamına gelecektir.

Dolayısıyla alternatifi yaratılmadan sosyal tesis gibi imkanların kaldırılması sorunun çözümü değildir. Bu hususta yaratılacak alternatiflerin de kurumlar arası adaletsizleri ortadan kaldıracak şekilde düzenlenmesi gerekir.

Aslında bu soruna çözüm olabilecek noktaya sayın Başbakan değinmiş olup, tüm kurumların personeline yapacakları tatil veya dinlenmeler için belirli bir miktar destekte bulunulması ya da indirim yapılması daha adil bir uygulamayı ortaya çıkaracaktır.

Hangi kurumun ne kadar sosyal tesisi var?

Maliye Bakanlığı 2013 yılı Bütçe Gerekçesinde kurum ve kuruluşların lojman sayıları ile sahip oldukları sosyal tesislere ilişkin sayısal bilgilere yer vermiştir. Bilgilerin 30.06.2012 tarihi itibariyle olduğu belirtilirken, kiralama suretiyle lojman temin ettiği halde bir çok kurumun lojman sayısı ise 0 (sıfır) olarak gösterilmiştir.

Kurumların lojman ve sosyal tesis sayıları aşağıda gösterilmekle birlikte, kiralama suretiyle sağlanan lojmanlar bu sayılara dahil değildir.

Genel Bütçeye Dahil Kurumlar(Büyütmek için tablolara tıklayınız)

lojman1

 

Özel Bütçeli Kurumlar

lojman2

 

Yükseköğretim Kurumları

lojman3lojman4lojman5

 

Düzenleyici ve Denetleyici Kurumlar

lojman6

 logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.