logo yeni

VEKİL VE GAZETECİ YIPRANIR DA MEMUR YIPRANMAZ MI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Meclis Genel Kurulunda kabul edilen ve kamuoyunda Sosyal Güvenlik Reformu diye bilinen düzenlemede, düzenlemeyi yapanların haklarını iyileştirici hükümler yer aldı. Milletvekilleri ve gazetecilerin her 1 yılı, 1 yıl 3 ay sayılacak.

Yapılan düzenleme, yasama organı üyeleri ile dışardan atanan bakanlar ve basın kartı sahibi olmak suretiyle fiilen çalışanların söz konusu mesleklerde geçirdikleri 360 güne karşılık 90 gün fiili hizmet süresi zammı ekleneceğini hükme bağladı. Ayrıca, yasama organı üyeleri ile dışardan atanan bakanların, fiili hizmet süresi zammı olarak yararlanacakları sürelerin tamamı (5 yılı geçmemek üzere) emeklilik yaş haddelerinden düşülecek.

Düzenleme Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp Resmi Gazete’de yayımlanırsa, Milletvekilleri ve gazetecilerin her 1 yıllık çalışması 1 yıl 3 ay sayılacak ve erken emekli olma imkanına kavuşmuş olacaklar.

Mecliste kabul edilen Kanunun tüm meslekleri kapsamaması Anayasa açısından bir sorun teşkil edecek olsa da, bu durumdan genellikle milletvekillerinin çoğunluğunun memnun olması nedeniyle, çıkacak Kanunun Anayasa Mahkemesine götürüleceğine ihtimal verilmezken, Cumhurbaşkanının konuya ilişkin yapacağı değerlendirme de merak ediliyor.

Öte yandan, kamu çalışanlarının emekli yaşının artırılması yönünde adımlar atılırken, sadece birkaç mesleğe ayrıcalık tanınarak erken emekli olmalarına imkan tanınması yerine, çalışma koşulları bakımından ağır şartlarda bulunan meslek gruplarının daha öncelikli olarak fiili hizmet zammı meselesinin çözülmesi beklenirdi.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.