logo yeni

GIDA MÜHENDİSLERİNE GIDA DANIŞMANI OLSUNLAR ÖNERİSİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Gıda Mühendislerinin kamu ve özel sektörde yaşadığı istihdam sorunlarının tespit edilmesi ve sorunların çözümü için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla TBMM Başkanlığına Meclis Araştırması önergesi verildi.

Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan ve arkadaşları tarafından verilen gıda mühendislerinin istihdam sorununa dair önergenin gerekçesinde şu tespit ve önerilere yer verildi:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında Haksız Rekabet Var

Gıda Mühendisliği Bölümlerinden mezun olan gıda mühendislerinin; güvenli gıdanın temini ve ülkemiz gıda sektörünün büyüyerek dünya piyasalarında daha önemli bir yer edinebilmeleri açısından, gıda üretimi, gıda kontrol ve denetiminde yeterli sayı ve etkinlikte yer edinmeleri önem taşımaktadır.

Ancak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında yıllardır görev alan meslek grupları ağırlıklı olarak ziraat mühendisleri ve veteriner hekimlerden oluşmakta, bu nedenle Bakanlıkta görev paylaşımı, idari kadrolara atama ve istihdam politikalarının belirlenmesinde, mesleki anlamda tamamen ziraat mühendisleri ve veteriner hekimlerin ağırlığı hissedilirken, gıda mühendislerinin yok sayıldığı görülmektedir.

Gıda Denetçisi Yetersiz

Bakanlığa kayıtlı gıda üretimi yapan işletme sayısının yaklaşık 40 bin, gıda ürünleri satan ve dağıtan işyeri sayısının ise 500 bin civarında olduğu ülkemizde gıda denetçisi sayısı yaklaşık 5 bin civarında kalmaktadır.

Gıda Danışmanı İstihdam Edilsin

Mevcut tablonun sektörde gıda mühendisine olan ihtiyacı açıkça göstermesi sebebiyle, tarlada ve ahırda danışmanlık görevi yapmak üzere binlerce ziraat mühendisi ve veteriner hekimin “tarım danışmanı” olarak istihdam edilmesi gibi, gıda mühendislerinin de “gıda danışmanı” olarak bakanlık bünyesinde görevlendirilmesi, küçük ve orta boy gıda işletmelerinde güvenli gıdanın üretilerek piyasaya arzının sağlanmasına katkıda bulunması gerekmektedir.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.