logo yeni

MEMUR İŞ GÜVENCESİ VAR DİYE YATIYOR MU?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Devlet Personel Başkanlığının bağlı olduğu bakan olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik memurun performans değerlendirmeye geçmesinin gerektiğini söyledi. 

Faruk Çelik 657 sayılı Kanunda yapılması düşünülen reformla ilgili olarak şöyle konuştu:

"Devlet Memurları Kanunu 657'nin sorunlu olduğuna inanıyoruz. Buna kamu çalışanları da inanıyor. Memurlarla ilk toplu sözleşmeyi geçtiğimiz yıl yaptık. Orada 161 konu çıktı. Yasadan kaynaklanan birçok sorun var. Bizim bir danışma kurulumuz var. Kurul Mart ayında toplanacak. Bunları bakanlıklar düzeyinde nasıl çözebiliriz diye bakacağız. Yine memurlarla toplu sözleşme süreci geliyor Ağustos ayında masaya oturacağız. O tartışmalarda görüyoruz ki 657'de ciddi problemler var. Biz taraflarla uzlaşarak kaldıracağız neyi kaldıracaksak. İş güvencesi kalkıyor diye birşey yok ama diyoruz ki çalışan memurla çalışmayan memur, üreten memurla, üretmeyen memur arasında bir fark olmasın mı? Performans değerlendirmesi olmasın mı? İkincisi, 'ben devlete kapağı attım' oh ne güzel yaaa... Hangi çağda yaşıyoruz, zamanın çok kıymetli olduğu bir süreçte siz kalkıp 'nasılsa devletteyim' gibi bir anlayışını sürdürebilir misiniz?

28 Ocak'ta Abant'ta taraflarla bir mutabakatımız olursa 2-3 günlük bir sempozyum yapalım diyoruz. Memur konfederasyonlarıyla sorunları tartışalım, bilim insanları ne diyorlar, ne gibi çözüm önerileri var bakacağız."

Memurunyeri.com olarak memurun iş güvencesi sebebiyle sabahtan akşama kadar yattığını düşünenlere soruyoruz:

•Memurun iş güvencesinden ne istiyorsunuz?

•Özel sektörde olduğu gibi bir amirin iki dudağına bakarak memurun görevine son verilebilseydi daha mı iyi olacağını düşünüyorsunuz?

•657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre işini yapmayan memura disiplin cezaları verilebildiğini biliyor musunuz?

•657 sayılı Devlet Memurları Kanunununda memurlukta çıkarma diye bir disiplin cezası olduğunu ve bu ceza  kullanılarak işten çıkarılan personel olduğunu biliyor musunuz?

•Görevde yükselmeyi her fırsatta delmek amacıyla yönetmelik tasarıları çıkarıp, sınavı kazananın değil torpillinin atanması için düzenleme yaparak memurun motivasyonunu yok ettiğinizi düşünüyor musunuz?

•Aynı şekilde KPSS sınavını aşmak için keni sınavını yapma, sözlü sınav vs. gibi yöntemler getirerek torpil mekanızmasını devreye sokmaya çalışanlar için ne düşünüyorsunuz?

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.