logo yeni

calisanlar2 copy

BAZI UNVANLAR İÇİN BİRİNCİ DERECE KADRO NEDEN YOK?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Kamu kurumlarında görev yapan personelin büyük çoğunluğunun görev yaptığı unvanlar için 1 inci ve 2 nci derece kadrolar ihdas edilmemektedir.

Kamu kurum ve kuruluşları için ihdas olunan kadro unvanlarından bazıları için 5 inci dereceden aşığı inme yasağı getirilirken, bir kısım kadro için de bu sınır 3 üncü derece olarak uygulanmaktadır. Bu uygulamadan, çok sayıdaki kadro unvanı etkilenirken, Şef, VHKİ ve Bilgisayar İşletmeni kadrolarında bulunanlar da nasibini almaktadır.

Bir kadronun 1 inci,  2 nci ya da diğer derecelerde olmasını engelleyen herhangi bir düzenleme mevcut değildir. Ancak, özellikle Maliye Bakanlığı’nın yasal olmayan diretmesiyle, bazı kadroların bazı derecelere gelmesime izin verilmemekte, kurumların bu yöndeki taleplerinin kadro kararnamelerine girmesini engellemektedir. Kadrolarının ilerletilmemesi sebebiyle de, bu kadrolarda görev yapanlar, kadro derecelerine bağlı mali ve sosyal haklardan yararlanamamaktadırlar.

Maliye Bakanlığının tamamen keyfi değerlendirmelerinden kaynaklanan derece sınırlamasından, kamu kurumlarında sayıları yaklaşık;

-90.000 olan Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmenleri (VHKİ),

-30.000 olan Bilgisayar İşletmenleri,

-20.000 olan Şefler

de etkileniyor.

Bu unvanlı kadrolar için 3 üncü derece sınırı getiren Maliye Bakanlığı, bazı kurumlarda (özellikle üst kurullarda) yıllardan beridir yardımcı hizmetler sınıfınadaki kadroların bile 1 inci derecede bulunuyor olmasına ses çıkarmamaktadır.

Devlet memurlarının, eğitim ve hizmet durumu itibariyle aylık derece bakımından 1 inci dereceye kadar ilerleyebilmelerine rağmen görev yaptıkları kadro bakımından 1 inci dereceye gelememeleri, bu durumun her kadro için değil bazı kadrolar için söz konusu olması ve bu sınırlamayı düzenleyen bir mevzuat hükmün de mevcut olmaması, yapılan uygulamayı daha da haksız kılmaktadır.

Öte yandan, benzer hususlarda idari yargıya yapılan başvurularda, kadro sınırlamasının uygun olmadığı yönünde kararlar verilmesi hallerinde, dava açan kişiler için kadro sınırlaması kaldırıldığından, aynı unvandaki personel arasında eşit olmayan uygulamalar da ortaya çıkabilmektedir.

Uygulamadaki durum bu şekilde iken, kadro derecelerine getirilen hukuksuz ve tamamen keyfi sınırlamalar, her nedense memur sendikaları tarafından yüksek sesle gündeme getirilmemektedir.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.