logo yeni

calisanlar2 copy

AYNİYAT SAYMANI KADROSUNU KALDIRAN MALİYE BAKANLIĞI, ŞEF KADROSUNA DA ÇÖZÜM ARIYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Daha önce Şube Müdürü ve Şef kadrolarına atamak suretiyle Ayniyat Saymanı kadrolarını kaldıran Maliye Bakanlığı, Şef kadrolarını da benzer bir uygulamayla kaldırmak için çalışma yapıyor.

2007 yılında yürürlüğe konulan “Taşınır Mal Yönetmeliği” ile “Ayniyat Talimatnamesi” kaldırılmış ve bu Yönetmelikte Ayniyat Saymanından hiç söz edilmemişti. Diğer kurumlar, Ayniyat Saymanı kadroları için herhangi bir işlem yapmazken, Maliye Bakanlığı Görevde Yükselme Yönetmeliğine eklediği “…Ayniyat Saymanı (Bakanlık merkezinde) görev yaptığı birimin Şube Müdürü unvanına, Ayniyat Saymanı (Taşra) görev yaptıkları birimin Şef unvanına … atanırlar.” şeklindeki geçici madde ile Bakanlığı bünyesindeki “ayniyat saymanı” kadro unvanını kaldırmıştı.

Maliye Bakanlığı personeli arasında, benzer bir düzenlemenin “Şef” kadroları için de yapılmasının düşünüldüğünü ve farklı alternatifler üzerinde değerlendirmeler yapıldığını konuşuluyor.

Maliye Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatında görev yapan ve çoğunluğunun mesleki bilgi ve birikimleriyle kurumlarının çalışmalarına üst seviyede katkı verdiği Şef unvanlı personel sayısı yaklaşık 1500. Maliye Bakanlığının toplam Şef kadro sayısı ise 2300 civarında. Şef kadrosunda görev yapan personelin bazıları 4 yıllık fakülte mezunu iken, bir kısmı ise önlisans ve lise mezunu.

Eğitim durumları nedeniyle, Şef kadrosunda bulunan personelin tamamının Uzman kadrosuna geçirilmesinin mümkün olamayacağı, “Uzman” kadrolarına atanmak için gerekli nitelikleri taşıyan “Şef”lerin bu kadrolara atanması, nitelikleri uymayanların ise kendi kadrolarında kalmaya devam etmesi, boşalan şef kadrolarına yeni atama yapılmaması ve zaman içerisinde bu kadronun tamamen kaldırılması, düşünülen alternatiflerinden birisi.

Ayrıca, Şef kadrolarına bundan sonra herhangi bir atama yapılmaması, zaman içerisinde çeşitli sebeplerle yaşanacak boşalmalar yoluyla bu kadro unvanının kaldırılması yönünde bir görüşün de olduğu ve bu alternatifin mali yük de getirmeyecek olması nedeniyle tercih edilebileceği belirtiliyor.

Öte yandan, Maliye Bakanlığını “Şef” kadrolarını kaldırma yönünde hareket etmeye iten nedenlerin başında Şef kadrosunun 1 ve 2 nci derecelerde bulunmaması ve çalışanların 1 inci dereceye çıkma taleplerinin yoğun baskı oluşturmasının geldiği ifade edilirken, Şef kadro unvanının işlevini yitirdiği ve hizmetlerin bu alt yönetim kademesine gerek duyulmadan uzman personel eliyle görülmesinin daha işlevsel olacağı düşüncesinin Bakanlık yönetim kademesinde hakim olmasının da bu harekete yönelmede etkili olduğu iddia ediliyor.

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.