logo yeni

calisanlar2 copy

İNFAZ VE KORUMA MEMURLARI NE İSTİYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Cezaevlerinde önemli ve zor bir kamu görevi yerine getirmekte olan  infaz ve koruma memurları, sıkıntıları çok olduğu halde sesini yeterince duyuramamış, haklarına kavuşamamış unvanlardan biridir. Bunda 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Ve Toplu Sözleşme Kanununun ceza infaz kurumlarında  çalışan kamu görevlilerine örgütlenme yasağı getirmesinin de önemli rolü vardır. Sendika kuramayan infaz ve koruma memurları sorunlarını yetkililere genellikle bireysel olarak iletmeye çalışmakta ama doğal olarak bundan da fazla sonuç alamamaktadır.

Hem kadrolu hem de sözleşmeli olarak çalıştırılan infaz ve koruma memurları, cezaevlerinde zor şartlar altında görev yürütmekte, hükümlü ve tutukluları kontrol altında tutmaya çalışırken, problemli hükümlülerin sözlü veya fiziksel saldırılarına muhatap kalmakta, hatta bunun ötesinde hükümlülerin akraba ve yakınları tarafından da tehditler almaktadır.

Yaklaşık 30000 kadar memur kadrosunda ve 1000 kadar da sözleşmeli personel pozisyonunda istihdam edilmekte olan infaz ve koruma memurları, yaptıkları kamusal görevin hassasiyeti ve içinde bulundukları zor çalışma koşulları nedeniyle diğer kamu görevlilerine göre daha çabuk yıpranmaktadırlar.

Örgütlenme hakları olmadığı için sorunlarını dile getirmeye çalışan infaz ve koruma memurlarının taleplerini onlar adına şu şekilde dile getirebiliriz:

 

•Temel olarak bir güvenlik hizmeti gördükleri için Genel İdare Hizmetleri sınıfında değil Emniyet Hizmetleri sınıfında istihdam edilmeleri.

•Kamu güvenliğini ilgilendiren bir görev yaptıkları için polislerle aynı mali haklara kavuşmaları.

•Sözleşmeli infaz ve koruma memurlarına kadro verilmesi.

•Uygun bir rotasyon programına tabi olmaları.

•Örgütlenmelerinin önündeki yasal engellerin kaldırılarak, sendika kurmalarına izin verilmesi.

•Çalışma ortamlarındaki zorluklar dolayısıyla fiili hizmet süresi zammına ilişkin düzenleme yapılması.

•Unvanlarının “Cezaevi Polisi” ya da “İnfaz Polisi” olarak değiştirilmesi.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.