logo yeni

calisanlar2 copy

DÖNER SERMAYE DAĞITIMI ADALETSİZ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Sağlık Bakanlığı 2013 mali yılı bütçesi üzerinde partisi adına konuşan MHP Mersin Milletvekili Ali ÖZ,  8 farklı istihdam modelinin uygulandığını belirttiği Sağlık Bakanlığında, döner sermaye dağıtımındaki uygulamaların adaletsiz olduğunu söyledi.

8 farklı istihdam modeli var

Konuşmasının başında, Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında 8 farklı istihdam modeli uygulandığını söyleyen ÖZ, bunları; “657 sayılı Kanun'un 4/A maddesine göre istihdam edilen devlet memuru, 4/B maddesine göre istihdam edilen sözleşmeli personel, 209 sayılı Kanun'un 5'inci maddesine tabi olan personel, 4924 sayılı Kanun'a tabi sağlık personeli, vekil ebe ve hemşire, 4/C'liler, aile hekimliğinde görev yapan sözleşmeli personeller, kamu hastane birliklerinde sözleşmeli olarak görev yapan yöneticiler ve çalışanlar.” şeklinde sıraladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından son bir buçuk yılda 20 binin üstünde yeni sözleşmeli personel alındığını belirten ve “Sağlık Bakanlığı bununla da yetinmemiş, kamu hastane birlikleri ile birliklerde görevli tüm yönetici ve çalışanları sözleşmeli hâle getirmiştir” diyen ÖZ, konuşmasında şu hususlara da değindi:

Döner sermaye dağıtımındaki adaletsizlikler giderilmelidir

“Sağlıkta en önemli adaletsizliklerden biri performansa dayalı döner sermaye sistemidir. Bugün, hekimlerin tamamı bu mevcut döner sermaye sisteminden rahatsız ve şikayetçidir. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan performansa dayalı döner sermaye sistemi çalışanlar arasında huzuru bozmaktadır. Hekimlerle, hekim dışı sağlık çalışanları arasındaki döner sermayeleri arasında uçurumlar oluşmuştur. Aynı zamanda, aynı branşta bir hekimin il merkezinde veya hekim göndermekte zorlandığımız ilçe merkezinde çalışması hâlinde almış olduğu döner sermaye arasında ciddi farklar ve gelir adaletsizliği vardır. Döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle bugün sağlık çalışanları emeklilikte büyük bir mağduriyet yaşamaktadır. Yapılan araştırmalara göre uzman hekimler emekliliklerinde kazançlarının yüzde 75'ini, pratisyen hekimler yüzde 65'ini, hemşireler de yüzde 55'ini kaybetmektedir. Tam gün yasasında doktorlara döner sermayeyi peşin ödemek ve emekliliğe yansımasıyla ilgili kısmi bir düzenleme yapılmış fakat bu düzenleme yeterli olmamıştır. Bu düzenlemenin döner sermaye gelirinin tamamına ve tüm sağlık çalışanlarına yapılması esastır.”

Yabancı doktor ve hemşire getirilerek sorun çözülmez

“Ülkemizdeki doktor ve hemşire eksikliğinin yabancı doktor ve hemşire getirilerek kapatılması mümkün değildir. Özellikle özel sektör için ucuz iş gücü anlamına gelen bu düzenlemeyle ülkelerinde aylık 200 dolara çalışan ve sağlık hizmeti kaliteleri tartışmalı olan doktorlar ülkemize gelecektir. Bu düzenleme, ileri dönemde sağlık personeli istihdamına zarar verecek, ücretlerin düşürülmesine neden olacaktır.”

Gönüllü sağlık gözlemciliğinden vazgeçilmelidir

“Yeni uygulamalardan birisi de gönüllü sağlık hizmeti ve sağlık gözlemciliğidir. Bunun benzerini daha önce İçişleri Bakanlığında fahri trafik müfettişleri olarak gördük ve sonuçlarını da hepimiz biliyoruz. Bu uygulamadan da vazgeçilmeli ve bunlara denetim görevi verilmemelidir.”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.