logo yeni

calisanlar2 copy

KADRO SÖZLERİ UNUTULDU

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Çalışma Bakanlığı Bütçe  görüşmeleri esnasında TBMM Genel Kurulunda sözleşmelilere kadro verilmesi, taşeron işçilere kadro verilmesi, yıpranma hakkı ve 4/c'lilerin sorunları gibi konular  MHP Konya milletvekili Mustafa Kalaycı tarafından dile getirildi.

BASIN ÇALIŞANLARININ YIPRANMA HAKKI GERİ VERİLSİN

Daha yakın zamanda hem Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç hem de Çalışma Bakanının basın çalışanlarının yıpranma payı haklarının iadesine dair umut veren açıklamaları olduğunu ifade eden Kalaycı, "yarım asırdır uygulanan basın çalışanlarının fiili hizmet süresi zammı yani yıpranma payı haklarına, 2006 yılında çıkarılan 5510 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesinde de yer verilmiş iken, 2008 yılında kabul edilen 5754 sayılı Kanunla basın çalışanlarının bu hakları gasp edilmiştir.Bu konuda MHP olarak önerge de vermemize rağmen, anılan Tasarıya alınmamıştır." dedi.

SÖZLEŞMELİLERE NEDEN KADRO VERİLMİYOR?

Mustafa Kalaycı başta belediyeler ve il özel idarelerinde olmak üzere sözleşmelilere kadro sözünün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildiğini belirterek, "Başbakanın bu konuda bir televizyon kanalında ifadesi olmuştur, sözleşmelilere kadro çalışması yapıldığını açıklayan ve aylar önce “Önümüzdeki Bakanlar kurulunda bu durumu gündeme getirebiliriz.” 'diyen de Çalışma Bakanıdır." dedi. 

Kalaycı 12 Haziran 2011 seçimlerinden bir hafta önce çıkarılan 632 sayılı KHK ile sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanması öngörüldüğünü, ancak, 200 bin civarında sözleşmeli memur kadrolarına atanırken, başta il özel idareleri ve belediyeler olmak üzere birçok kamu kuruluşundaki sözleşmeli personel ve 4/C mağdurları kadroya alınmadığını, sözleşmelilere verilen sözlerin göz ardı edildiğini belirtti.

Kalaycı, "İş güvenceleri olmayan, aldıkları yetersiz ücret ile ayakta durmaya çalışan 4/C'li personele, aile yardımı verileceği sözü de seçimlerden sonra unutulmuştur. Diğer sözleşmelilerden alınmayan sözleşme damga vergisi dahi 4/C’lerden alınmaktadır.

Bazı sözleşmelilere verilen kadrolar, sağlanan haklar, kamuda çalışan diğer sözleşmelilere verilmeyerek, Anayasa ile güvence altına alınan eşitlik ve adalet ilkeleri çiğnenmiştir." şeklinde sözlerine devam etti.

KAMU HİZMETİNDE ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİLERİ KADROYA ALINMALIDIR

AKP Hükümetinin, ortaçağ zihniyetini andıran taşeronlaşmayı da politikasının esası olarak uyguladığını, taşeron işçilerin insanca çalışma koşullarından uzak, iş güvencesi olmadan, sendikasız, izin hakkı ve fazla mesai verilmeden, günde 12 saati bulan sürelerde adeta köle gibi çalıştırıldığını, belirten Mustafa Kalaycı, "Çalışma Bakanı, “Taşeronluk kölelik gibi. Bu kabul edilemez.” diye açıklama yaparak itirafta bulunmuş ve bunlarla ilgili çalışma yapıldığını açıklamıştır. Ancak, arada bir umut vermekten başka bugüne kadar hiçbir şey yapılmamıştır. Devletin asli ve sürekli hizmetlerinde çalıştırılan taşeron işçileri mutlaka kadrolara atanmalıdır." dedi.

GEÇİCİ VE MEVSİMLİK İŞÇİLERİN MAĞDURİYETİ GİDERİLSİN

Mustafa Kalaycı açıklamalarına, "Ülkemizde geçici ve mevsimlik işçilik adı altında da bir dram yaşanmaktadır. Yüz binlerce işçi devletin asli ve sürekli işlerini yapmalarına rağmen, yılın belli dönemlerinde işten çıkarılmaktadır.2007 seçimleri arefesinde geçici işçilerin kadroya alınmasını öngören 5620 sayılı Kanunla yaklaşık 220 bin geçici işçiye kadro verilmiştir. Ancak başta şeker ve çay fabrikalarında olmak üzere yıllardır geçici veya mevsimlik işçi olarak çalışanlar kadroya alınmamıştır.

Sayın Başbakan 5 yıl önce ‘geride kalan yaklaşık 20 bin geçici işçinin durumu bizleri üzmüştür’ Bu geçici işçi kardeşlerimizin sorununu çözmek inşallah yine bizlere nasip olur’ demişti. Ancak bugüne kadar bu durum düzeltilmemiş, mağduriyet devam etmektedir." şeklinde devam etti.

MUHTARLAR YILLARDIR ALDATILIYOR

Muhtarların sorunlarına da değinen Kalaycı, neredeyse muhtarların özlük haklarının iyileştirileceği konusunda söz vermeyen Bakan kalmadığını, hatta Bülent Arınç’ın “Ben de emekli olursam herhalde bir köyde muhtarlığa aday olabilirim.” şeklindeki açıklamasından aylar geçtiğini ama verilen sözlerin tutulmadığını ve muhtarların aldatıldığını belirtti.

KAMU İŞÇİLERİNE NAKLEN ATANMA HAKKI VERİLMELİ

Kamu işçilerinin eş durumu, sağlık sebepleri ya da başkaca nedenlerle bir kamu kuruluşundan diğerine naklen atanma ihtiyaçları olduğunu belirten Kalaycı, "MHP olarak verdiğimiz kanun teklifi maalesef gündeme alınmamaktadır" dedi.

HARUN GİBİ GELİP 10 YILDA KARUNLAŞANLAR  İŞSİZLİĞİ BİLEMEZ

Kalaycı sözlerini "Anlaşılan o ki, Çalışma Bakanının kendine bağlı kurumun rakamlarından bile haberi yok. Bunlar işsiz sayın Bakan, bunlar sizlerin çocukları gibi “Babam sağolsun” diyemeyenler.

AKP’li bakanlar herhalde etrafına bakınca, şirket ve holding sahibi olan, gemi yüzdüren, mısır kaynatan, altın ve pırlanta satan, medya patronu olan mahdumları, dünürleri ve akrabaları, işini yürüten yandaşları, Harun gibi gelip 10 yılda Karunlaşanları görünce işsizliğin olmadığını sanıyor." şeklinde sözlerini tamamladı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.