logo yeni

calisanlar2 copy

2500 TARIM DANIŞMANI NE ZAMAN ALINIYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2500 Tarım Danışmanının istihdam edileceği ve 2013’ün Ocak ayına kadar göreve başlayacakları yönünde açıklamalar yapılmıştı. Bakan Mehdi EKER, dün yaptığı açıklamada da, Tarım Danışmanı alınacağını ifade etti ama ne zaman alınacağı konusunda bilgi vermedi.

Konuya ilişkin olarak bugüne kadar herhangi bir gelişmenin olmaması nedeniyle, CHP Mersin Milletvekili Vahap SEÇER soru önergesi vermek suretiyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi EKER’den konu hakkında açıklamalar istedi.

SEÇER soru önergesinde, Tarım Danışmanı istihdamı konusunda yapılan açıklamalardan söz ederek şunları söyledi: “Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TARGEL) kapsamında 2012 yılında 2 bin 500 personelin alınmasına dair yaptığınız açıklamalar kamuoyunun gündemindedir. Bu konuda, üniversitelerimizin ilgili bölümlerinden mezun olanlar umutla beklenti içine girmiş, ancak beklentiler yine sizin ‘ÖSYM’de bu ilan çok yakın bir tarihte çıkacak ve prosedür tamamlanıp en geç 2013’ün Ocak ayına kadar bunlar çalışmış, çalışmaya başlamış olacak’ şeklindeki açıklamanız doğrultusunda 2013 yılının ilk çeyreğine bırakılmıştır. Keza Maliye Bakanı Sn. Mehmet ŞİMŞEK de 12.12.2012 tarihinde katıldığı bir televizyon programın da atamanın yapılacağını belirtmiştir.”

Tarım Danışmanı istihdamındaki gecikmenin yarattığı sorunlara da değinen SEÇER “Atamalar konusunda bekleyiş ile mağduriyet yaşayanlar, bir de üniversitelerde aldıkları eğitim birbirine çok benzemesine karşın orada isim ya da kod farkı bulunması gerekçesiyle atanamama ve mağdur edilme endişesi ile karşı karşıya bırakılmıştır. Örneğin üniversitelerin Ziraat Mühendisliği ‘Zootekni’ bölümünden mezun olanlar daha önceki atamalarda kendilerine haksızlık edildiğini ve ‘3. Plana itildiğini’ belirterek, diğer bölüm mezunlarına daha fazla iş olanağı sağlandığını iddia eden

şikayetlerde bulunmaktadır.” dedi.

Mersin Milletvekili Vahap SEÇER, bu açıklamaların ardından Bakan Mehdi EKERİN şu sorulara yazılı olarak cevap vermesini istedi:

“1.TARGEL atamalarında gecikmenin temel sebebi nedir? Son atama hangi tarihte yapılacaktır?

2.Atamalarda üniversitelerin benzer programlarında eğitim alanlara hakkaniyet çerçevesinde kontenjan ayrılacak mıdır?

3.TARGEL çerçevesinde bundan önce yapılan atamalardaki mesleki dağılım nedir? Kaç veteriner hekim, kaç ziraat mühendisi ve 4831 kodunda yer alan “zootekni” mezunu atanmıştır?

4.Yapılacak olan son atamada kaç ziraat mühendisi, kaç veteriner hekim, kaç ziraat mühendisliği zootekni bölümü mezunu yer alacaktır?

5.Atamalarda 4831 kodu; üç bölümden (Zootekni, Hayvansal üretim, Süt Teknolojisi) oluşmaktadır. Sözü edilen 4831 kodundaki gruplara, diğer meslek gruplarından daha az yer verildiği iddia edilmektedir. Bu iddia doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir ve bu adil bir dağılım mıdır? Sözü edilen uygulama, 4831 kodda yer alanlara bir haksızlık değil midir?

6.Ülke tarımının can alıcı önemi ortada iken, üretici ve yetiştiricilerimize daha çok katkı verecek ziraat mühendisi ve veteriner hekimlere yeni istihdam olanağı sağlayacak TARGEL’in dışında bir çalışma bakanlığınızın gündeminde bulunmakta mıdır/olacak mıdır?”

Tarım Danışmanı konusundaki haberimiz için tıklayınız…

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.