logo yeni

calisanlar2 copy

ARAŞTIRMACI OLARAK ATANANLARIN KAYIPLARI NE KADAR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Teşkilat kanunundaki değişiklik sonucunda görevlerinden alınarak ‘araştırmacı’ olarak atanan personelin, hem çalışırken ve hem de emekliliklerinde maddi zararlara uğratıldığı iddiaları araştırıldı.

CHP İstanbul Milletvekili Oktay EKŞİ, 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 2 Kasım 2012 tarihinde araştırmacı olarak atanan hastane müdürlerinin müktesep haklarını kaybettikleri ve birçok açıdan maddi ve manevi hak kaybına uğradıkları iddiaları konusunda Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ’dan soru önergesi yoluyla bilgi istedi.

EKŞİ soru önergesinde Sağlık Bakanına;

“1-Hastane müdürlerinin görevlerinden alınarak ‘araştırmacı’ olarak atandığı, bu nedenle hem yeni statülerinde çalışırken hem de emekliliklerinde büyük maddi zararlara uğratıldığı iddiaları doğru mudur?

2-Eğer doğru ise aynı bakanlığa bağlı iş yerlerinde aynı kadroda bulunan ve aynı işi yapan kişilere dönük farklı uygulamanın gerekçesi nedir ve bu uygulama, aynı işi yapanlara aynı ücret ödemeyi gerektiren eşitlik ilkesine aykırı değil midir?

3-Araştırmacı yapılmak suretiyle mağdur olduklarını ifade eden hastane müdürlerinden istanbul’da görev yapanların bir de sabit ödemeden ötürü mağdur edildikleri ve ayda net 372,75 TL hak kaybına uğradıkları doğru mudur? istanbul’da ayrı diğer illerde ayrı yapılan bu uygulamaya son vermeyi düşünüyor musunuz?

4-Bahse konu iddialarla ilgili bir iyileştirme yapmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.