logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR VE YAKINLARININ HASTANEDE YARARLANABİLECEĞİ YATAK SINIFLARI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

hasta4Resmi sağlık kurumlarında yatarak tedavi gören memurlar ile memur yakınlarının yararlanabilecekleri yatakların sınıfı, ilgili memurun kadro derecesine göre belirleniyor.

Resmi sağlık kurumlarındaki hasta yatakları, sağlık kurumunun özelliğine göre çeşitli sınıflara ayrılmış olup, bu yerlerde yatarak tedavi görecek memurlar ile memur yakınlarının hangi sınıf yataktan yararlanabileceği ise ilgili memurun kadro derecesine göre farklılık göstermektedir.

Devlet memurunun kadro derecesine göre sınıfları belirlenen hasta yataklarından (resmi sağlık kurumlarındaki yataklardan); memurun kendisi, eşi ve  bakmakla yükümlü olduğu ana, baba ve aile yardımı ödeneği kapsamındaki çocukları yararlanabiliyor.

Yatakların üç sınıf olarak belirlendiği yerlerdeki uygulama

Memur ve/veya yakınları, yatakların 3 sınıfa ayrılmış olduğu resmi sağlık kurumlarındaki yataklı tedavilerinde;

*Memurun kadro derecesi 1, 2, 3 veya 4 ise birinci sınıf yatakta yatırılırlar.

*Memurun kadro derecesi 5, 6, 7, 8, 9 veya 10 ise ikinci sınıf yatakta yatırılırlar.

*Memurun kadrosu diğer derecelerde ise üçüncü sınıf yatakta yatırılırlar.

Yatakların iki sınıf olarak belirlendiği yerlerdeki uygulama

Memur ve/veya yakınları, yatakların 2 sınıfa ayrılmış olduğu resmi sağlık kurumlarındaki yataklı tedavilerinde;

*Memurun kadro derecesi 1, 2, 3 veya 4 ise birinci sınıf yatakta yatırılırlar.

*Memurun kadrosu diğer derecelerde ise ikinci sınıf yatakta yatırılırlar.

Lüks odadan yararlanma

Yataklı tedavi kurumlarında lüks oda bulunduğu durumlarda, kadro derecesi 1 ve 2 olan memurlar ile bu memurların yakınları lüks odada yatırılırlar.

Kadro derecesine uygun yatağın olmaması

İlgili sağlık kurumunda, memurun kadro derecesine göre memur veya yakınının yatması gereken sınıfta yatak bulunmadığı durumlarda, tedavinin gecikmesinde sakınca varsa hasta daha üst sınıf yatakta yatırılır ve sınıf farkı ücreti alınmaz. Ancak, tedavinin gecikmesinde sakınca bulunmuyorsa, sınıf farkı ücreti ilgili memurdan alınmak şartıyla memurun isteği üzerine hasta üst sınıf yatakta yatırılabilir.

Görevden dolayı tedavide yatak sınıfı

2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamındaki görevlerden dolayı yaralandığı veya sakat kaldığı için resmi sağlık kurumlarında yataklı tedavi gören memurlar, kadro derecelerine bakılmaksızın birinci sınıf yatakta yatırılır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.