logo yeni

calisanlar2 copy

RESMÎ YAZIŞMALARDA UYGULANACAK USUL VE ESASLAR YENİDEN BELİRLENDİ 

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

cumhurbaskanligi2646 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile çıkarılan "Resmî Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" bugün (10 Haziran 2020) yayımlandı. Bu Yönetmelik hükümleri 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren uygulanacak. 

Güvenli elektronik imza kullanılarak elektronik ortamda veya el yazısıyla atılan imza ile fiziksel ortamda yapılan resmî yazışmalara ilişkin kuralları belirlemek, bilgi veya belge alışverişini, hızlı ve güvenli bir biçimde yürütmek ve uygulama birliğini sağlamak amacıyla çıkarılan Yönetmelik, bütün kamu kurum ve kuruluşlarını kapsıyor. 

Yönetmelik, 15/12/2014 tarihli ve 2014/7074 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile yürürlüğe konulmuş olan Resmî Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliği yürürlükten kaldırırken, EBYS’lerin yeni belirlenen resmi yazışma usullerine uygun hale getirilmesi için de kurumlara 6 aylık bir süre tanıyor. Ayrıca, güvenli elektronik imza ile imzalanan belgelerin, elektronik ortamda gönderilmesi ve alınması işlemlerini sağlamak amacıyla yetki verilmiş üçüncü taraf aracılığıyla oluşturulacak kullanıcı hesaplarını temin etmeyen idarelerin, kullanıcı hesaplarını temin ederek DETSİS'e kaydedip faal olarak kullanımını sağlamaları için kurumlara 3 aylık bir süre tanıyor.

Yönetmeliğin uygulanmasında birliğin sağlanması amacıyla, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığınca" Resmî Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Kılavuzu" hazırlanacak ve duyurulacak.

Kurumlar, resmî yazışmalarla ilgili olarak bu Yönetmeliğe aykırı olmamak kaydıyla ek düzenleme yapabilecek.

1 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe girecek olan "Resmî Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” metni ve ekleri için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.