logo yeni

calisanlar2 copy

SEYAHAT KARTI KULLANIM USULÜ VE 2020 YILI FİYATLARI BELİRLENDİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas3Hazine ve Maliye Bakanlığı, kamu çalışanlarından bazıları tarafından kullanılabilen seyahat kartlarının 2020 yılı bedellerini ve kullanım usullerini belirledi.

Bakanlık, kurumlara gönderdiği yazı ile 6245 sayılı Harcırah Kanununun 48 inci maddesi gereğince, memuriyet mahalli dahilinde seyyar olarak vazife gören memur ve hizmetlilere, bu Kanun kapsamına giren kurumlar tarafından işletilen taşıtlarda seyahat için verilen seyahat kartlarına ilişkin 2020 yılı fiyatlarını belirledi.

Ayrıca Bakanlık yazısında, seyahat kartı talebiyle ilgili tekliflerin hazırlanması ile hazırlanan tekliflerin değerlendirilmesi ve kontrol sürecine ilişkin olarak 2020 yılında uyulması gereken hususlar yer aldı.

Buna göre;

-Seyahat kartı verilmesine ilişkin taleplere, 2019 yılına ilişkin uygun görüş yazısı ve eki onaylı seyahat kartı formunun örneği eklenecek ve taleplerin hazırlanmasında 2019 yılında uygun görülen sayılar aşılmayacak. Ancak, isim ve unvan değişikliği yapılabilecek.

-Seyahat kartlarından, hafta tatili ile resmi tatil günleri hariç iş günlerinde 07.00-19.00 saatleri arasında; su, doğalgaz ve elektrik arızalarında fiilen çalışanlar ise tatil günleri dahil günün her saatinde yararlanabilecek.

-İlgili mevzuatı uyarınca seyahat ücretinden muaf tutulanlara seyahat kartı verilmeyecek.

-Seyahat kartlarına, kart sahibinin fotoğrafı yapıştırılacak; kurum adı, görev unvanı ve fiilen yapılan görev açıkça yazılacak, kartların şekli ve rengi ile diğer özellikleri taşıtı işleten ilgili kuruluşça tespit edilecek.

-Kartların herhangi bir nedenle (emeklilik, istifa vb.) iade edilmesinin gerekli olduğu hallerde, geri kalan süreye ilişkin ücret iade edilecek veya seyahat kartı koşulları taşıyan başka bir personel adına düzenlenmek suretiyle değiştirilebilecek.

-Hizmet yürüten birimlerce, 6245 sayılı Kanun kapsamında yürütülecek seyyar hizmetlerin, Tahsildar, Yoklama Memuru, Mutemet, Veznedar, Satınalma Memuru, Tebliğ Memuru, Dağıtıcı, Takip Memuru ve Mübaşir unvanlara sahip memur ve hizmetliler tarafından gördürülmesine azami gayret sarf edilecek.

-2020 yılı için geçerli olmak üzere seyahat kartları KDV hariç: Ankara, İstanbul ve İzmir büyükşehir belediye sınırları içerisinde aylık 107,50 TL; diğer büyükşehir belediye sınırları içerisinde aylık 80,10 TL; büyükşehir olmayan diğer illerde ise aylık 60,00 TL karşılığında verilecek. Bu bedellerden ayrı olarak, gerek kurum bütçesinden gerekse kart verilen kişiler tarafından vize, kart basım bedeli gibi adlar altında herhangi bir ödeme yapılmayacak.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.