logo yeni

calisanlar2 copy

EŞ İÇİN ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİNDEN YARARLANMA ŞARTLARI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maasÇalışanların aylık brüt ücretlerinden kesilen Gelir Vergisi tutarını azaltan bir unsur olan Asgari Geçim İndiriminin miktarı, ilgili çalışanın çocuklarının sayısına ve eşinin çalışıp çalışmama durumuna göre değişmektedir.

Eşin çalışıyor sayılıp sayılmama durumu, çalışanların yararlandığı Asgari Geçim İndirimi miktarı etkilemektedir. (Bu yazımızda memurunyeri.com olarak sadece eş durumuna bağlı AGİ ödemesinden söz edilecektir.)

AGİ uygulamasında kimler çalışmayan eş sayılıyor?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde yer alan açıklamalara göre, AGİ uygulamaları bakımından; çalışmayan eş, emekli olan eş ve serbest çalışan eş çalışmayan eş olarak kabul edilmektedir.

Buna göre;

**Aktif ücretli olarak çalışan eş için AGİ’den yararlanılamıyor.

**Bir kurumda ücretli olarak çalışan eş için AGİ’den yararlanılamıyor.

**Emekli maaşı alan eş için AGİ’den yararlanılabiliyor.

**Serbest meslek yürüten (avukat, doktor gibi) eş için AGİ’den yararlanılabiliyor.

**Askere giden eş için AGİ’den yararlanılabiliyor.

**Aylıksız izin kullanan eş için AGİ’den yararlanılabiliyor.

**Geçici iş göremezlik ödeneği alan eş için AGİ’den yararlanılabiliyor.

**Staj yapan (meslek edinme ya da eğitim sırasında yapılan çıraklık veya belirli süreli stajlar) eş için AGİ’den yararlanılabiliyor.

Eş için uygulanan AGİ miktarı

Aylık net ücreti artıran bir unsur olan AGİ’nin, kapsamdaki eş için uygulanan miktarı, ilgili takvim yılı başında geçerli olan asgarî ücretin %15 oranındaki gelir vergisi tutarının %10’u kadar olmaktadır. (eşi kapsamda olan personelin en çok 3 çocuk, eşi kapsamda olmayan personel ise en çok 5 çocuk için AGİ’den yararlanabiliyor)

2019 yılında geçerli olan belirlemelere göre, eş için halen yararlanılabilen AGİ tutarı “38,38 TL” dir. Bu tutar, 2020 yılına ilişkin Asgari Ücret rakamının belli olmasıyla birlikte artacak.

Eş için AGİ’ye hak kazanma ve hakkı kaybetme

Çalışanların, kapsamdaki eş için AGİ’den yararlanabilme hakkı, evlilik tarihini (resmi nikah tarihi) izleyen aybaşından itibaren başlar.  Öte yandan, aktif ücretli olarak veya bir kurumda ücretli olarak çalışırken işten ayrılan veya emekli olan eş için, izleyen aybaşından itibaren AGİ’den yararlanılabilir.  

Ancak, eşin aktif ücretli olarak veya bir kurumda ücretli olarak çalışmaya başlaması ya da boşanma veya eşin ölümü hallerinde, izleyen aybaşından itibaren eş için AGİ’den yararlanılamaz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.