logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURUN MAAŞINDAN HASTALIK NEDENİYLE KESİNTİ UYGULAMASINDA EŞİTLİK SAĞLANMALI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

hasta5Tek hekim raporuna istinaden kullandıkları hastalık izni süreleri toplamı bir takvim yılında 7 günü aşan Devlet memurlarının bazılarının maaşından kesinti yapılmaktadır.

Hastalık izni nedeniyle maaştan kesinti yapılmasına ilişkin uygulama, Devlet memurlarından bazılarını etkilerken, aynı şekilde hastalık izni kullanmalarına rağmen bazı memurları ise hiç etkilememektedir. Uygulamanın bu şekilde olması ise çalışma barışını olumsuz etkilemektedir.  

Hastalık izni nedeniyle maaş kesinti yapılması

Konuya ilişkin düzenlemeye, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Zam ve Tazminatlar” başlıklı maddesinde yer verilmiştir.

Bu düzenlemeye göre; Devlet memurlarının bir takvim yılı içinde kullandıkları hastalık izin süreleri toplamı 7 günü aştığında (sağlık kurulu raporu üzerine verilen hastalık izinleri, kanser verem ve akıl hastalıkları gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığa yakalananların kullandığı hastalık izinleri ile hastalıkları sebebiyle resmi yataklı tedavi kurumlarında yatarak tedavi gördükleri tedavi süreleri hariç), aşan sürelere isabet eden zam ve tazminatlar %25 eksik ödeniyor.

Kanundaki bu düzenlemeye, Devlet memurlarına ödenen zam ve tazminatların belirlendiği Kararnamede de aynı şekilde yer verilmiştir.

Bu kapsamda, aylık ücret unsurları arasında Yan Ödeme Kararnamesi hükümlerine göre zam ve tazminat unsurları bulunan Devlet memurları, aynı takvim yılı içerisinde tek hekim raporuna istinaden 7 günden fazla hastalık izni kullandıklarında maaşlarından kesinti yapılmaktadır.

Bazı memurlar bu uygulamadan etkilenmiyor

Aylık ücretleri 657 sayılı Kanun hükümlerine göre ödenmeyip ücret ve tazminat göstergeleri esas alınarak belirlenen ve genellikle amir konumunda olup daha yüksek ücret alan Devlet memurlarının maaşından, hastalık izni kullanmalarından dolayı herhangi bir kesinti yapılmıyor.

Kariyer mesleklerde (merkez personeli sayılan) bulunanlar ile il müdürü ve daha üst seviyedeki kadro unvanlarında bulunan Devlet memurlarının aylıkları “ücret göstergesi” ve tazminat göstergesi” esas alınarak ödenmekte olup, bu personele ayrıca zam ve tazminat ödemesi yapılmamaktadır. Öte yandan, bu personelin bir takvim yılı içerisinde tek hekim tarafından düzenlenen hastalık raporlarına dayalı olarak 7 günden fazla izin kullanması durumunda, aşan süreler için ücretinden kesinti yapılmasına imkan veren herhangi bir düzenleme de bulunmamaktadır.

Bu itibarla, aylık ücret unsurları arasında zam ve tazminatın olmaması ve hastalık izni nedeniyle maaşlarından kesinti yapılmasına ilişkin başka bir düzenlemenin de bulunmaması nedeniyle, ücret ve tazminat göstergesine göre aylık alan Devlet memurlarının ücretinden, hastalık izni sebebiyle herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

Ayrıca, idari hizmet sözleşmesi ile Devlet memuru istihdam eden kurumlardan bazılarında, özel düzenlemeleri kapsamında, bir takvim yılı içerisinde tek hekim tarafından düzenlenen hastalık raporlarına dayalı olarak 7 günden fazla izin kullanan personelin sözleşme ücretinden, aşan günler için kesinti yapılması yoluna gidildiği de bilinmektedir.

Memurlara göre değişen uygulama

Bir takvim yılı içerisinde tek hekim tarafından düzenlenen hastalık raporlarına dayalı olarak 7 günden fazla izin kullanıldığında, Devlet memurları arasında farklı uygulamaların olduğu görülmektedir.

Bu durum, memurlar arasında aynı sebebe (hastalık izni) dayalı uygulama eşitsizliği yaratmaktadır. Ayrıca, hastalık izni alan memuru cezalandırma anlamına da gelebilecek olan bu uygulama, memurlar arasında çeşitli açılardan mevcut olan eşitsizliklerin farklı bir örneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu itibarla, hastalık izin hakkından yararlanmada Devlet memurları arasında yaratılmış olan uygulama farklılığının giderilmesi amacıyla hastalık izni nedeniyle maaştan kesinti yapılması uygulamasının kaldırılması gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.