logo yeni

calisanlar2 copy

MAAŞTAN KESİLEN EMEKLİ KESENEĞİ VE SGK PRİMİ NASIL HESAPLANIYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas 8Devlet memurlarının brüt maaşlarından, emekli keseneği veya sosyal güvenlik primi kesintisi de yapılmaktadır.

Emekli sandığına tabi bir göreve 15 Ekim 2008 tarihinden önce başlamış olan memurlar ile bu tarihten önce emekli sandığına tabi çalışması olmayan memurların aylık ücretlerinden kesilen “emekli keseneği” / “sosyal güvenlik primi” hesabı aynı olmadığından, bu kesintilerin ilgili memurların net maaşına etkisi de farklı olmaktadır.

15 Ekim 2008 öncesinde emekli sandığına tabi bir görevden bulunmuş olan memurlar

15 Ekim 2008 tarihinden önce 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi bir görevde bulunmuş olan Devlet memurlarının brüt maaşından “emekli keseneği” kesilmektedir.

İlgili memurun aylık maaş unsurlarının bazıları esas alınarak hesaplanan aylık emekli keseneği matrahının %16’sı oranında “emekli keseneği kişi kesintisi” hesaplanmaktadır.

(Öte yandan, aynı matrahın %20’si oranında kurum karşılığı ve %12’si oranında da genel sağlık sigortası devlet payı kesintisi hesaplanmakta, ancak bu kesintilerin memurun net maaşına herhangi bir etkisi olmamaktadır.)

Memurun, emekli keseneğine esas aylık matrah miktarının hesabına aşağıdaki tabloda gösterilen maaş unsurları (1 + 2 + 3 + 4 + 5) dahil edilmektedir.

1-Gösterge Aylığı         

Aylık Katsayısı X Gösterge Rakamı

2-Ek Gösterge Aylığı    

Aylık Katsayısı X Ek Gösterge Rakam

3-Kıdem Aylığı

Aylık Katsayısı X 20 X Kıdem Yılı

4-Taban Aylığı

Taban Aylık Katsayısı X 1000

5-Ek göstergeye göre belirlenen oran (en yüksek devlet memuru aylığının; ek göstergesi 2200’den az olanlar için %55’i,  2200-3599 olanlar için %85’i, 3600-4799 olanlar için %145’i, 4800- 7599 olanlar için 165’i, 7600-8399 olanlar için 195’i, 8400 ve daha yukarı olanlar için ise 255’i) /100

Emekli matrahı miktarı hesaplandıktan sonra, memurun brüt maaşından kesilecek olan emekli keseneği (kişi) miktarına ise: “Emekli keseneği matrahı X 16/100” şeklinde hesaplanmaktadır.

15 Ekim 2008 öncesinde emekli sandığına tabi bir görevden bulunmamış olan memurlar

15 Ekim 2008 tarihinden önce 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi bir görevde bulunmamış olan Devlet memurlarının brüt maaşından “malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi” ile “genel sağlık sigortası primi” kesilmektedir.

İlgili memurun aylık maaş unsurlarının bazıları esas alınarak hesaplanan aylık prime esas kazanç tutarı üzerinden;  %9 oranında “malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi” ile %5 oranında “genel sağlık sigortası primi” kesintisi hesaplanmaktadır.

(Öte yandan, aynı matrahın %20’si oranında “genel sağlık sigortası primi  kurum karşılığı” ve %7,5’i oranında da “genel sağlık sigortası devlet payı” kesintisi hesaplanmakta, ancak bu kesintilerin memurun net maaşına herhangi bir etkisi olmamaktadır.)

Memurun, prime esas aylık kazanç miktarının hesabına aşağıdaki tabloda gösterilen maaş unsurları (1 + 2 + 3 + 4 + 5+6+7) dahil edilmektedir.

1-Gösterge Aylığı         

Aylık Katsayısı X Gösterge Rakamı

2-Ek Gösterge Aylığı    

Aylık Katsayısı X Ek Gösterge Rakam

3-Kıdem Aylığı

Aylık Katsayısı X 20 X Kıdem Yılı

4-Taban Aylığı

Taban Aylık Katsayısı X 1000

5-Tazminat Miktarı         

Aylık Katsayısı X 9500 X Tazminat Oranı/100

(özel hizmet tazminatı ve bu tazminat benzeri tazminatlar dahil, ek-ilave-bölge tazminatları hariç)

6-Makam Tazminatı

Aylık Katsayısı X Makam Tazminatı Göstergesi

7-Temsil/Görev Tazminatı

Aylık Katsayısı X Temsil/Görev Tazminatı Göstergesi

Prime esas aylık kazanç miktarı hesaplandıktan sonra, memurun brüt maaşından kesilecek olan SGK kesintisi (kişi) miktarına ise: “Prime esas kazanç tutarı X %9/100” + “Prime esas kazanç tutarı X %5/100” şeklinde hesaplanmaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.