logo yeni

calisanlar2 copy

KENDİSİ VEYA EŞİ HAMİLE OLAN MEMUR HANGİ HAKLAR TANINIYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur 4Kendisi veya eşi hamile olan memurlar, hamilelik dönemine ilişkin bazı haklardan veya kolaylıklardan faydalanabilmektedir.

Kadın memurların doğum yapmadan önceki dönemde (hamilelik dönemi) sahip olduğu haklar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile düzenlenmiştir. Öte yandan, Kanunda eşinin hamileliğinden dolayı memurlara hak tanınmamış olmakla birlikte, Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen görüşlerden hareketle eşi hamile olan memurlara bazı kolaylıklar sağlandığı da görülmektedir.

Hamile olan memurlara tanınan haklar

a-Nöbet tutmama hakkı

24 saat devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan kadın memura;

   *Tabip raporunda belirtilmesi halinde, hamileliğinin 24 üncü haftasından önceki sürelerde, gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmemektedir. 

   *Hamileliğinin 24 üncü haftasından itibaren gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmemektedir. 

b-Mazeret izni hakkı

Kadın memur, doğum yapmasından önceki 8 hafta için analık izni (mazeret izni) kullanabilir. Çoğul gebelik (ikiz veya daha fazla) durumunda, bu izin 10 hafta olur.

Ancak, beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, istemesi halinde doğumdan önceki üç haftaya kadar çalışmaya devam edebilir. Bu şekilde rapora dayanarak doğum öncesinde çalışılmaya devam edilen süreler, doğum sonrası kullanabileceği analık izni süresine eklenmektedir.

Öte yandan, doğumun erken gerçekleşmesi durumunda, hamilelik dönemine ilişkin analık izninin kullanılamayan bölümü doğum sonrası analık iznine ilave edilmektedir.

Ayrıca, doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda ise doğum tarihi ile analık izninin başlaması gereken tarih arasındaki süre doğum sonrası analık iznine ilave edilmektedir.

Eşi hamile olan memurlara tanınan haklar

Eşinin hamile olmasından dolayı memurlara tanınan özel bir hak söz konusu değildir.

Öte yandan, hamileliğinden dolayı ayakta tedavisi sırasında eşine eşlik etmek isteyen memura kurumu tarafından izin verilmesini zorunlu kılan herhangi bir düzenleme söz konusu olmamakla birlikte, ayakta tedavisi sırasında hamile eşine eşlik edecek memura kurumları tarafından gerekli kolaylıklar da sağlanabilmektedir.

Ancak, hamile eşinin sağlık kuruluşunda ayakta tedavisine eşlik etmek için kurumundan izin isteyen memurlara amirleri tarafından bazen gerekli kolaylık sağlanırken, bazen de memura izin verilmeme ya da memuru yıllık izin veya mazeret izni kullanmaya yönlendirme yoluna gidildiği de görülebilmektedir.

Hal böyle iken, Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen bir mütalaada; bakmakla yükümlü olduğu kişiler ile bakmakla yükümlü olmadığı eşi, çocukları, anne ve babasının hastalanması sebebiyle sağlık kurum ve kuruluşlarına müracaat ederek söz konusu kurum ve kuruluşlarca muayene edilmesi sırasında ya da muayene sonrası tetkik ve tahlillerde geçirdiği sürelerde bahsi geçen kişilere refakat eden memurlara izin verilmesi hususunda gerekli kolaylığın sağlanması gerektiği ve bu iznin suistimal edilmesinin önüne geçilmesi amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarca bahsi geçen duruma ilişkin belge istenebileceği ifade edilmiştir.

Mütalaa için tıklayınız....

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.