logo yeni

calisanlar2 copy

GELİŞTİRME ÖDENEĞİNE İLİŞKİN SÜRE UZATILDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas3Kamu görevlilerinin 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarında bazı düzenlemeler içeren 28 Ağustos 2019 tarihli ve 2019/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı ile, öğretim elemanlarından bazılarına verilen geliştirme ödeneğinden yararlanma süresi uzatıldı.

Diğer yükseköğretim kurumlarına göre sosyo-ekonomik açıdan daha az gelişmiş yerlerde öğretim yapan ve/veya yeterli sayıda öğretim elemanı sağlanamayan yükseköğretim kurumları ile bunların bölümlerinde görevli öğretim elemanlarına; almakta oldukları aylık gösterge ve ek gösterge toplamının 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca belirlenen aylık katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarın belli oranları esas alınarak geliştirme ödeneği ödeniyor.

Geliştirme ödeneğinin ödeneceği son tarih ile yükseköğretim kurumlarının faaliyetlerine başladıkları tarihten itibaren kaç yıl süreyle bu ödeneğin ödeneceği konusunda Bakanlar Kurulu tarafından yeni belirlemeler yapılmış ve neticede 4.Dönem Toplu Sözleşme ile geliştirme ödeneğinden yararlanılabilecek son tarih 31/12/2019 olarak belirlenmişti.

5.Dönem Toplu Sözleşmenin, taraflarca imzalanamaması nedeniyle Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna yapılan başvuru üzerine, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından verilen Kararda, geliştirme ödeneğinin ödeneceği son tarih ve yükseköğretim kurumlarının faaliyetlerine başladıkları tarihten itibaren ne kadar kaç süreyle geliştirme ödeneği kapsamında olacaklarıyla ilgili hüküm de yer aldı.

Geliştirme ödeneği ne zamana kadar ödenecek?

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararında yer alan düzenleme sonrası oluşan duruma göre;

**19/4/2005 tarihinden sonra fiilen eğitim-öğretime başlayan yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim elemanlarına ödenen geliştirme ödeneğine, fiilen eğitim-öğretim faaliyetine başlanıldığı tarihi takip eden aybaşından itibaren 22 nci yılın sonunda son verilecek.

**19/4/2005 tarihi itibariyle, “Geliştirme Ödeneği Ödenmesine Dair Karar” eki cetvelde belirtilen yerlerde eğitim-öğretime devam eden yükseköğretim kurumları ile bu yükseköğretim kurumlarından Kararın yürürlük tarihinden sonra yerleşim yerleri değişen yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim elemanlarına, geliştirme ödeneği ödenmesine 31/12/2021 tarihinde son verilecek.

**31/12/2021 tarihi itibarıyla, fiilen eğitim-öğretime başlanıldığı tarihten itibaren 22 yılı doldurmayan yükseköğretim kurumlarında, 22 nci yılın sonuna kadar bu ödeneğin ödenmesine devam edilecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.