logo yeni

calisanlar2 copy

HAZIRLIK ÖDENEĞİNİN MİKTARI VE KAPSAMI DEĞİŞTİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ogretmen14Kamu çalışanlarından bazılarına verilen öğretim yılına hazırlık ödeneğinin miktarı artırılırken, bu ödenekten yararlanabilecek olanların kapsamı da genişletildi.

Kamu görevlilerinin 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarında bazı düzenlemeler içeren 28 Ağustos 2019 tarihli ve 2019/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı ile; hazırlık ödeneğinin miktarı artırılırken, bu ödenekten yararlanabilecek olan kamu görevlilerinin kapsamı da genişletildi.

Hazırlık ödeneği alanlar

Bu ödenek, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapanlara (Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür ve müdür yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları da dahil) ödenmektedir.

Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığında Kur’an kursu öğreticisi pozisyonlarında sözleşmeli olarak istihdam edilenlerden fiilen öğreticilik yapanlara da, toplu sözleşme hükümlerine istinaden öğretmenlerle aynı şekilde öğretim yılına hazırlık ödeneği verilmektedir.

Öte yandan, Kamu Hakem Kurulu Kararına göre;

**Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında öğretmen kadrosunda bulunup ve fiilen öğretmenlik görevi yapan personele,

**T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü ve bağlı ortaklıklarında öğretmen pozisyonunda fiilen öğretmenlik görevi yapan personele

de, 2020 ve 2021 yıllarında öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenecek.

Hazırlık ödeneğin miktarı

Her yıl sadece bir defa ödenen “öğretim yılına hazırlık ödeneği”nin, brüt olarak belirlenen miktarı üzerinden sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

4.Dönem Toplu Sözleşmede belirlenen 2019 yılına ilişkin hazırlık ödeneğinin brüt miktarı ile Kamu Hakem Kurulu Kararında belirlenen 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin hazırlık ödeneğinin brüt miktarları ve ele geçen net miktarları şöyle:

Yıllar

Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği

Brüt Miktar

Net Miktar

2019

1.180 TL

1.171 TL

2020

1.210 TL

1.201 TL

2021

1.250 TL

1.241 TL

Ödenekten yararlanma zamanına göre miktarı

Öğretim yılına hazırlık ödeneği, öğretim yılının başladığı ay içerisinde ödenmektedir. Ödemenin yapılacağı tarih ise Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenmektedir.

Ancak, çeşitli sebeplerle (yasal izinlerin kullanılması veya ilk defa ya da yeniden atanma gibi) öğretim yılının başladığı aydan sonra (Eylül ayından sonra) ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara öğretim yılına hazırlık ödeneğinin %75’i; birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise öğretim yılına hazırlık ödeneğinin %50’si tutarında ödeme yapılmaktadır.

Öğretim yılına hazırlık ödeneğini aldıktan sonra, öğretim yılı bitmeden; emeklilik, aylıksız izin, naklen başka kuruma geçme, istifa ve ya ölüm hallerinin ortaya çıktığı durumlarda, ödenmiş olan öğretim yılına hazırlık ödeneği ilgililerden (veya mirasçılarından) geri alınmamaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.