logo yeni

calisanlar2 copy

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMELERİNİN BAZILARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

kadro343 sayılı “Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” bugün (7 Ağustos 2019) yayımlandı.

1 ve 2 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde değişiklik yapan 43 sayılı Kararnamede yer alan düzenlemelerle, Hazine ve Maliye Bakanlığının teşkilat ve görevlerinde değişiklikler yapıldı.

Yapılan değişikliklerle:

**Hazine ve Maliye Bakanlığının görevlerine yenileri eklendi.

Bakanlık; finansal piyasalara ilişkin yurtiçi ve yurtdışı gelişmeleri izlemek, değerlendirmek, finansal sektörü geliştirici ve finansal istikran güçlendirici çalışmalar yapmak, sigortacılık ve özel emeklilik sistemine ilişkin faaliyetleri düzenlemek, uygulamak, uygulamayı izlemek, denetimini yürütmek ve geliştirilmesine ilişkin esasları tespit etmek görevlerini de yerine getirecek.

**Hazine ve Maliye Bakanlığının teşkilat yapısında değişiklik yapıldı.

Bakanlıkta, Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürlüğü, Finansal Piyasalar ve Kambiyo Genel Müdürlüğü, Ekonomik Programlar ve Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Teftiş Başkanlığı, Hazine Kontrolörleri Kurulu Başkanlığı kuruldu. Gelir Düzenlemeleri Genel Müdürlüğü ile Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı kaldırıldı.

Muhasebat ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün adı Muhasebat Genel Müdürlüğü şeklinde değiştirilirken, görevlerinde de bazı değişikliklere gidildi. Sigorta Denetleme Kurulunun adı Sigorta Denetleme Kurulu Başkanlığı olarak değiştirildi ve görevlerinde değişiklik yapıldı.

Öte yandan, Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü, Kamu Sermayeli Kuruluş ve İşletmeler Genel Müdürlüğü, Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü, Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Personel Genel Müdürlüğü, Malî Suçlan Araştırma Kurulu Başkanlığı ile Malî Suçlarla Mücadele Koordinasyon Kurulunun görevlerinde değişiklik yapıldı.

**Hazine ve Maliye Bakanlığı için yeni kadrolar ihdas edildi.

**Hazine ve Maliye Bakanlığında oluşturulan Teftiş Başkanlığında, hazine ve maliye başmüfettişi, hazine ve maliye müfettişi, hazine ve maliye müfettiş yardımcısı görev yapacak.

Halen (7 Ağustos 2019 tarihi itibariyle) Hazine ve Maliye Bakanlığında vergi başmüfettişi, vergi müfettişi ve yeterlik sınavında basan göstermiş olmak kaydıyla vergi müfettiş yardımcısı kadrolarında bulunanlardan uygun görülenler, bugünden itibaren üç ay içerisinde durumlarına uygun hazine ve maliye başmüfettişi, hazine ve maliye müfettişi ya da hazine ve maliye müfettiş yardımcısı kadrolarına doğrudan Hazine ve Maliye Bakanınca atanabilecek. Ancak bu şekilde atanacakların sayısı hazine ve maliye müfettişi kadro sayısının yüzde ellisini (80 kişiyi) geçemeyecek. 

43 sayılı Kararname metni için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.