logo yeni

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ KİŞİYE ÖZEL İLAN MI VERMEKTEDİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

CHP Malatya milletvekili Veli Ağbaba, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlandırılması talebiyle sınav ilanları ve mülakatlarla ilgili iddialara yer verilen bir önergeyi TBMM Başkanlığına verdi.

Ağbaba yazılı sorusunda İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezine alım amaçlı olarak bir gazetede yayınlanan Sözleşmeli Personel Alım ilanında yer alan bazı şartların, alımla ilgili kamuoyunda ciddi şüpheleri beraberinde getirdiğini iddia ederek, "Türkiye genelinde aynı şekilde ilanlar yer almakta, personel alımları gerçekleştirilmektedir" dedi.

Ağbaba konu ile ilgili iddialarını şöyle sıraladı:

"1- Bir Adet Sağlık Teknikeri unvanı için Şart koşulan maddelerden biri “En az 400 adet nöroradyolojik işlemler (majör serebral vasküler) vakalara katılarak tecrübe sahibi olduğunu belirtir ve erişkin ve pediatri kalp damar cerrahisi vakalarında TOF,VSD,ASD, AV kanal defekti senning BT shunt, Glenn shunt, aort koarktasyonu gibi en az 700 vakanın anestezisinde ve cerrahisinde aktif olarak katılmış olmak”, Destek personeli unvanı için şart koşulan maddelerden biri “En az 8 yıl, eğitim kurumlarının bilgisayar laboratuvarı destek hizmetinde deneyim sahibi olmak” tır. Benzer örneklerle dolu personel alım ilanının önceden belirlenmiş kişilere özel çıkarıldığı şüpheleri Malatya kamuoyunda dillendirilmektedir. Bahse konu personel alım ilanıyla ilgili tarafınıza ulaşmış bir şikayet var mıdır? Var ise konuyla ilgili inceleme yaptırılması düşünülmekte midir?

2- Tüm Türkiye’de başta üniversiteler olmak üzere değişik kurumlarda karşılaşılan “Kişiye Özel ilan” mantığıyla personel alımları, dayısı—adamı olmayan genç bireylerin geleceğe ümitlerini yitirmelerine sebep olmaktadır. Bu olumsuz tablonun ortadan kaldırılması için Hükümetiniz tarafından bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?

3- Özellikle A Grubu kadrolar olarak nitelendirilen Kaymakamlık, müfettişlik gibi alımların yapılması esnasında ki mülakat sınavlarının ‘kurumların kendi adamlarını alma’ formülü olarak ifade edilmektedir. Bunun en iyi örneklerinden biri , Malatya Arguvan doğumlu ... isimli gencin 3 kez yazılı sınavı geçmesine rağmen, mülakatta elendiği Adlı yargı hakım ve savcılık sınavlarıdır. Kara’nın mülakat sınavında elenme sebebinin doğum yerleri, dünya görüşü olarak basında yer almıştır. Yazılı sınavlarda üstün başarı gösteren kişilerin mülakatta elenme sebepleri araştırılmış mıdır? Mülakat sınavlarının şaibeli olduğu iddialarıyla ilgili bugüne kadar bir inceleme yapılmış mıdır? Hükümetinize yönelik ciddi eleştirilere sebep olan bu uygulamaların eşit ve tarafsız bir şekilde olması için yeni bir sistem geliştirilmesi düşünülmekte midir?"

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.