logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ MEMURLAR BU YIL YAŞ HADDİNDEN EMEKLİ OLUYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emeklli 3T.C.Emekli Sandığı Kanununa tabi kamu görevlilerinin emeklilik yaş haddi, bazı görevlerde bulunanlar için Kanunda belirlenen istisnalar dışında, 65 yaşını doldurdukları tarihtir.

Emeklilik yaş haddi

5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu, Sandık iştirakçilerinin görevleriyle ilişiklerinin kesilmesi gereken yaş hadlerini de belirlemiştir.

Sandık iştirakçilerinin görevleriyle ilişiklerinin kesilmesini gerektiren yaş haddi genel olarak 65 yaşın doldurulma tarihi olarak belirlenmiş olmakla birlikte, bazı görevlerde bulunanlar için daha düşük ya da daha yüksek yaş hadleri de getirilmiş bulunmaktadır.

Emeklilik yaş haddinin kimler için ne kadar olduğubu görmek için Tıklayınız …

Yaş düzeltmesi yapmış veya doğum tarihi belli olmayan memurun yaş haddi

5434 sayılı Kanuna göre yapılan emeklilik işlemlerinde, 18 yaşını tamamladıktan sonra yaş düzeltilmesi yapmış iştirakçiler için düzeltme öncesi doğum tarihleri esas alınmaktadır. Yani, 18 yaşını doldurduktan sonra yapılan doğum tarihi düzeltmeleri dikkate alınmamaktadır.

Öte yandan, nüfus hüviyet cüzdanlarındaki doğum tarihleri ile nüfus kayıtlarındaki doğum tarihleri farklı olanlar için nüfus kayıtlarındaki tarih; birden fazla nüfus kaydı olanlar için tarihi eski olan kayıt (tarihi eski olan kayıt, 18 yaşını doldurduktan sonra alınmış bir karara ilişkin ise dikkate alınmaz) esas alınmaktadır.

İştirakçilerin doğum tarihlerinde, ay gösterilmemiş ise o yılın Temmuz ayının birinci günü, ay yazılı olup gün gösterilmemiş ise o ayın birinci günü, doğum günü sayılmaktadır.

1954 doğumlular bu yıl yaş haddinden emeli oluyor

Kanunda bazı görevler için istisnai olarak getirilmiş olan yaş hadlerine ilişkin hükümlere tabi olanlar dışında kalan emekli sandığı iştirakçilerinin 65 yaşını doldurdukları tarihi izleyen gün görevlerine devam etmeleri mümkün olamamaktadır.

Yaş haddinden emekliye ayrılma tarihi, iştirakçilerin 65 yaşına girdikleri tarih değil, 65 yaşını doldurdukları tarih olmaktadır.

Buna göre, 1954 doğumlu olan iştirakçiler, 65 yaşını 2019 yılında doldurmuş olacak. İlgililerin bu yıl yaş haddini dolduracakları tarih, doğum ay ve günlerine göre değişecek. Örneğin 4 Ağustos 1954 tarihinde doğmuş olanlar, 5 Ağustos 2019 günü itibariyle çalışmıyor ve emekli statüsünde olacak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.