logo yeni

calisanlar2 copy

ÜÇ DERECE ÜST KADROYA ATANMA VE MEMURA YARARI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memurlarDevlet memurları, kazanılmış hak aylık derecelerinin üç dereceye kadar üstünde olan derecelerdeki kadrolara (en çok 5. derece kadrolara) atanabilmektedirler.

Aynı veya başka kurumda atanabilecekleri (atanmak için gerekli şartlara sahip oldukları) aynı veya farklı unvanlara ait bazı derecelerdeki kadrolara, kazanılmış hak aylık derecelerinin bir veya iki veya üç üstündeki derecelerde olması kaydıyla, memurların atanması mümkündür.

Ancak, bu şekilde yapılan atamalar memurun özlük haklarını genellikle etkilememektedir.

Memurun üç üst dereceye kadar olan derecelerdeki kadroya atanması

Devlet memurlarının, 5 inci dereceden aşağı olmamak üzere, kazanılmış hak aylık derecelerinin üç dereceye kadar üstünde olan derecelerdeki kadrolara atanabilmesi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 45 inci maddesi hükümleri çerçevesinde mümkün olabilmektedir.

Bu kapsamda atama yapılabilmesi için;

-Memurun, öğrenim durumu itibariyle yükselebileceği dereceden daha üst dereceli bir kadroya atanmaması gerekir.

-Memurun bulunduğu hizmet sınıfı ile atanacağı hizmet sınıfının aynı olması gerekir.

-Atama yapılacak dereceye yükselebilmek için gerekli nitelikleri haiz başka bir memurun bulunmaması gerekir.

Üç dereceye kadar üst olan derecelerdeki kadrolara atanmanın memura etkisi

Çeşitli unvanlardaki kadroların 5-14 dereceli olanlarına, memurun kazanılmış hak aylık derecesinden en çok üç derece üstte olması şartıyla atama yapılabilir.

Örneğin, kazanılmış hak aylık seviyesi 9/2 olan lise mezunu bir memur 8. veya 7. veya 6. dereceli bir kadroya atanabilir.

Bu kapsamda atanan Devlet memuru;

**Atandığı derecede, kazanılmış hak aylık seviyesine denk gelen derecenin aylığını almaya devam eder. (Örnekteki memur, aylığını 9/2’den alır)

**Kademe ilerlemesini ve derece yükselmesini, kazanılmış hak aylık seviyesi üzerinden yapmaya devam eder.

**Atandığı üst dereceyi, kazanılmış hak olarak kazanmaz.

**Üst dereceye atanırken unvanının değişmiş olması durumunda, kazanılmış hak aylık seviyesi (derece/kademe) esas alınarak maaşını almaya devam eder.

**Üst dereceye atanırken unvanının değişmiş olması durumunda, yeni unvanın özlük hakları ile eski unvanının özlük hakları arasında fark varsa, maaşında da farklılık olabilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.