logo yeni

KAMUDA AVUKAT OLMAK İSTEYENLER İÇİN KADROLAR DAĞITILDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

659 sayılı Genel Bütçe Kapsamındaki Kamu İdareleri Ve Özel Bütçeli İdarelerde Hukuk Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Kanun Hükmünde Kararname gereğince kamu kurum ve kuruluşlarına tahsisi yapılmış olan 750 avukat kadrosunun kurum bazında dağıtımı yapıldı.

659 sayılı KHK ile kamu kurumlarının hukuk hizmetlerinin yürütülmesinde uygulama birliğinin sağlanması amaçlanmaktaydı. Kararname ile avukatlık hizmetleri sınıfından dokuzuncu dereceli yediyüzelli Avukat unvanlı kadro ihdas edilmiş, bu kadroları, derece değişikliği yapmak suretiyle idarelerden uygun görülenlere tahsis etmeye Devlet Personel Başkanlığının görüşü ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu yetkili kılınmıştı.

Bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile bu kadrolarda derece değişiklikleri yapılarak, ilgili kurumlara dağıtımı yapıldı. Kadroların dağılımına bakıldığında çoğunluğunun ilk defa memuriyete girmeye uygun derecelerde olması özellikle ilk defa işe girmeyi düşünen adaylar içi sevindirici bir haber olarak görülürken, bir kısım kadronun da üst derecelerde olduğu görülüyor.

Yakın zamanda Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik'te yapılan değişiklikle; kamu kurum ve kuruluşlarının avukat kadro ve pozisyonlarına yapacakları atamalarda, KPSS (B) grubundan alınan puanın yanında bir de yazılı veya sözlü sınav şartı getirilmişti.

Hangi kuruma ne kadar kadro verildiğini görmek için tıklayınız.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.