logo yeni

calisanlar2 copy

EMEKLİ KESENEĞİ HESABINDA EK GÖSTERGEYE BAĞLI HANGİ ORANLAR KULLANILIYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas 105434 sayılı Kanun hükümlerine göre ödenen emekli aylığı ve emekli ikramiyelerinin hesaplanmasında, ilgililerin hak ettiği ek göstergeye göre değişen bazı oranlar da kullanılmaktadır.

5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu hükümleri çerçevesinde aylıklarından emekli keseneği kesilen kamu görevlilerinin, ödeyecekleri emekli keseneği miktarını ve emeklilik haklarını etkileyen bir unsur da “en yüksek devlet memuru aylığının ilgili kamu personelinin ek göstergesine bağlı oranı”dır.

15 Ekim 2008 tarihinden önce 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu kapsamında görev alanlardan, halen bu Kanun kapsamında görev yapanların emekli keseneklerinin hesaplanmasında ve emekli aylıkları ile emekli ikramiyelerinin hesaplanmasında kullanılıyor olmasından dolayı, ek göstergeye bağlı oranlar kamu çalışanları için önem arz etmektedir.

Ek göstergeye bağlı oranların yüksek olması, kamu çalışanlarının maaşından daha fazla kesinti yapılmasına neden olurken, emekli maaş ve ikramiyelerinin ise yüksek olması sonucunu doğurmaktadır.

Ek göstergeye bağlı oranlar

Kamu çalışanlarının emeklilik bakımından hak kazanmış oldukları ek göstergelere göre, bazı oranlar uygulanmak suretiyle belirlenen tutarlar ilgili personelin emekli keseneğine esas aylık matrah hesabına dahil edilmektedir.

Emekli keseneğine esas aylık matrah hesabına, en yüksek devlet memuru aylığının ilgili personel için geçerli olan oranı tutarı ilave edilmektedir.

En yüksek devlet memuru aylığı miktarı; “9500 X aylık katsayısı” kadardır.

EK GÖSTERGELER

EN YÜKSEK DEVLET MEMURU AYLIĞININ ORANI

8400 ve daha yüksek olanlar

% 255

7600 (dahil) - 8400 (hariç) arasında olanlar

% 215

6400 (dahil) - 7600 (hariç) arasında olanlar

% 195

4800 (dahil) - 6400 (hariç) arasında olanlar

% 165

3600 (dahil) - 4800 (hariç) arasında olanlar

% 145

2200 (dahil) - 3600 (hariç) arasında olanlar

% 85

0 (dahil) - 2200 (hariç) arasında olanlar

% 55

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.