logo yeni

calisanlar2 copy

LİSE MEZUNU MEMURLARIN YARARLANABİLDİĞİ EK GÖSTERGELER

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas24Devlet memurları hakkında; hizmet sınıfları, görev türleri, eğitim durumları ve aylık aldıkları dereceler itibariyle çeşitli ek gösterge rakamları belirlenmiştir.

Ek Gösterge, memurların emekli olmaları halinde alacakları emekli aylığı ile emekli ikramiyesi miktarını ve aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre alanların aylık ücretlerini etkileyen bir ödeme unsurudur. Ancak, her memur için ve her derecede ek gösterge belirleme yoluna gidilmemiştir.

Lise ve dengi okul mezunu memurlar, yardımcı hizmetler sınıfı kapsamında görev yapıyorlarsa ek göstergeden yararlanamamakta, diğer hizmet sınıflarında bulunmaları halinde ise sadece 4, 3 ve 2 nci derecelerde ek göstergeden yararlanabilmektedirler.

Lise mezunlarının yükselebileceği en üst derece

Devlet Memurları Kanununa göre;

**Lise mezunları, 13 üncü derecenin 3 üncü kademesinden memuriyete başlamakta ve 3 üncü derecenin son (8 inci) kademesine kadar yükselebilmektedir.

**Lise dengi mesleki veya teknik öğrenim mezunları, 12 nci derecenin 2 nci kademesinden memuriyete başlamakta ve 3 üncü derecenin son (8 inci) kademesine kadar yükselebilmektedir.

**Öğrenim durumu itibariyle azami yükselebileceği derecenin dördüncü kademesinden aylık almaya hak kazanan memur bir üst dereceye yükselebildiğinden, eğitim durumu itibariyle en çok 3 üncü dereceye kadar yükselebilen lise mezunu memur, son 8 yıl içerisinde disiplin cezası almamış olmaları halinde 3 üncü derecenin 3 üncü kademesinden sonra 2 nci derecenin son kademesine (6 ncı) kadar ilerleyebilmektedir.

Lise mezunlarının ek göstergesi

Ek gösterge rakamları; memurların hizmet sınıfları, kadro unvanları, kadro dereceleri ve eğitim durumları itibariyle farklılık gösterebilmektedir.

Eğitim durumu itibariyle lise veya lise dengi (mesleki/teknik) okul mezunu olarak çeşitli unvanlarda görev yapan Devlet memurlarının ek göstergeleri ise, yardımcı hizmet sınıfı dışındaki hizmet sınıflarında dereceler itibariyle aynı seviyede belirlenmiştir. Bu memurların kadro unvanı ne olursa olsun, sadece bulundukları dereceye göre ek gösterge farklılıkları vardır.

HİZMET SINIFI

DERECELER

4

3

2

Yardımcı Hizmetler Sınıfı

0

0

0

Genel İdare Hizmetleri Sınıfı

650

800

1100

Sağlık Hizmetleri Sınıfı

650

800

1100

Teknik Hizmetler Sınıfı

650

800

1100

Emniyet Hizmetleri Sınıfı

650

800

1100

Din Hizmetleri Sınıfı

650

800

1100

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.