logo yeni

calisanlar2 copy

YÜKSEK LİSANS YAPMAK BAZI MEMURLARA AYLIK 616 TL KAZANDIRIYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas 6Memuriyete girmeden önce veya memuriyetleri sırasında yüksek lisans yapmış olmak, Devlet memurlarına ilave 1 kademe ilerlemesi kazandırmakta ve bu memurlardan bazılarının aylık gelirlerini artırmaktadır.

Yüksek lisans nedeniyle memurun aylık geliri ilave 1 kademe ilerlemesinden dolayı az miktarda da olsa artarken, bazı kadrolarda bulunan memurların aylık geliri ise ayrıca artmaktadır. Bu yazımızda, yüksek lisansın memur aylık gelirine etkisinden (1 kademe ilerlemesinin sağladığı etki hariç) söz edilecektir.

Mevcut düzenlemelere göre, Devlet memurlarından; Ekonomist, Öğretmen, Hemşire ve Ebe unvanlı kadrolarda görev yapanların aylık gelirleri, yüksek lisans yapma durumlarına göre artış gösterebilmektedir. Öte yandan, yüksek lisans yapmak (ilave 1 kademenin etkisi dışında) diğer unvanlardaki memurların aylık gelirini etkilememektedir.

Yüksek lisans yapmanın Hemşire ve Ebe maaşına etkisi

Devlet memuru olarak Hemşire ve Ebe unvanlı kadrolarda görev yapanlar, meslekleriyle ilgili alanda yüksek lisans yapmış olmaları halinde, ilgisine göre “Uzman Hemşire” veya “Uzman Ebe” unvanı kazanmakta ve aylık tazminat oranları artmaktadır. 

Meslekleriyle ilgili alada yüksek lisans yapmış olan “Hemşire” ve “Ebe” kadro unvanlı Devlet memurlarının aylık net maaşı, aynı kadroda olup da mesleği ile ilgili alanda yüksek lisans yapmamış olan emsallerine göre (ilave 1 kademeden kaynaklı fark hariç) 2019 yılının ilk yarısında; memuriyete 15 Ekim 2008 tarihinden önce girmişlerse 62 TL, bu tarih ve sonrasında işe girmişlerde 54 TL daha fazla olmaktadır.

Yüksek lisans yapmanın Ekonomist maaşına etkisi

Devlet memuru olarak Ekonomist unvanlı kadrolarda görev yapanlar, ekonomi alanında yüksek lisans yapmış olmaları halinde, aylık tazminat oranları artmaktadır. 

Ekonomi alanında yüksek lisans yapmış olan “Ekonomist” kadro unvanlı Devlet memurlarının aylık net maaşı, aynı kadroda olup da ekonomi alanında yüksek lisans yapmamış olan emsallerine göre (ilave 1 kademeden kaynaklı fark hariç) 2019 yılının ilk yarısında; aylık seviyesi 1-4 derecelerde olanlar için 616 TL, diğer derecelerde olanlar için ise 529 TL daha fazla olmaktadır.

Yüksek lisans yapmanın Öğretmen gelirine etkisi

Devlet memuru olarak Öğretmen unvanlı kadrolarda görev yapanlar, herhangi bir alanda yüksek lisans yapmış olmaları halinde, girdikleri ve/veya girmiş sayıldıkları ders saatleri karşılığında aldıkları ek ders ücreti artmaktadır.

Herhangi bir alanda yüksek lisans yapmış olan “Öğretmen” kadro unvanlı Devlet memurlarının her bir ek ders saati karşılığında aldıkları net ücret miktarı, yüksek lisans yapmamış olan öğretmenlere göre daha fazla olmaktadır. Bu farkın 2019 yılının ilk yarısında ne kadar olduğu memurunyeri.com olarak hazırladığımız aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. (gelir vergisi oranı %15)

Yüksek lisanslı öğretmenin ek ders saat  ücreti net farkı

Zaman

Ek dersin verildiği yer

Örgün ve yaygın eğitim kurumu

Özel sınıf veya cezaevi

Destekleme ve yetiştirme kursu

Hafta içi gündüz

0,77 TL

0,96 TL

1,54 TL

Gece, hafta sonu ve tatillerde

0,83 TL

1,03 TL

1,65 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.